[smallimage 1 left] Nem úgy alakult az angliai elektronikus szavazás, mint ahogy azt az illetékesek szerették volna.
Az e-voksolással foglalkozó tanulmányok korábban arra a következtetésre jutottak, hogy az e-voksolás kényelmesebb, és így akár magasabb részvételi arány is elérhető. Mégsem így történt, sőt azokon a helyeken, ahol a szavazás elektronikusan zajlott, másfél százalékkal kisebb volt a részvétel az átlagoshoz képest. A spanyol El Hoyo de Pinares nevű falucskában viszont bejött az e-szavazás.
Az e-szavazásba Angliában bevonták az internetet, a televíziót és az SMS-t is. Azonban mindhiába, mert bár a szavazók valóban kényelmesebben szavazhattak, hiszen ki sem kellett mozdulniuk otthonukból a szavazás érdekében, mégis sokan ódzkodtak az új rendszertől, és egyszerűen nem vettek részt a voksolásban. A szigetország kormányának próbája elemzők szerint kudarcot vallott.
Az elektronikus szavazással kapcsolatos tapasztalatokról az Electoral Reform Society honlapján számoltak be:
http://www.electoral-reform.org.uk/publications/briefings/pilotingalternativevotingmethods.htm
Ebből kiderül, hogy a szavazásban 59 közösség 6 és fél millió lakosa vett részt. A községek közül 32-ben először volt lehetőség postai úton szavazni, 17-ben pedig elektronikusan szavazhattak.
A meglepetést az okozta, hogy ott, ahol a szavazás elektronikus úton zajlott, másfél százalékkal kisebb volt a részvételi arány, mint azokon a helyeken, ahol a szavazás hagyományos módon zajlott. A 17 elektronikusan szavazó csoport adatait elemezve azt tapasztalták, hogy mindössze egy esetben nőtt a szavazók aktivitása, a többi 16 esetben viszont kimondottan visszavetette a szavazási kedvet az, hogy elektronikusan kellett leadni a szavazatokat.
Érdekesség, hogy ahol postai úton zajlott a szavazás, körülbelül 50 százalékkal több választó vett részt a szavazáson, azaz ennyivel többen adták postára szavazataikat, mint mentek el szavazni másutt. Ezek szerint tehát a britek a postában jobban megbíznak, mint az internetes és SMS-es szavazásban, amellyel kapcsolatosan sok szigetlakó aggályát fogalmazta meg, vagy egyszerűen csak nem szavazott.
A spanyol El Hoyo de Pinares nevű falu lakóinak életét viszont megkönnyítette a dél-európai ország történetének első szavazása, ami idén tavasszal zajlott le. A helyiek a falusi zarándoklat időpontjával kapcsolatosan úgy is véleményt mondhattak, hogy otthonról adták le szavazataikat. A szavazatok nagyon rövid idő alatt lettek összesítve, és így az illetékesek azonnal ki tudták hirdetni a többség által támogatott időpontot.