Önálló jövőkép: minden mindennel kommunikál

Kiss János, 1999. augusztus 2. 15:26
Amszterdamban, a RAI Kongresszusi Központban elkezdődött Európa legnagyobb számítástechnikai konferenciája, a Microsoft Developer Conference, mintegy 10 ezer résztvevővel. A nyitó előadást Oaul Martiz tartotta nagy sikerrel: a Microsoft jövőképét vázolta fel az érdeklődőknek.
A Microsoft a Windows 2000 mentén képzeli el az informatikai jövőt. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a világelső saját szabványt, világot teremtett, amely sok esetben a korábbi saját világokkal sem igen kompatíbilis. Otthagyta a javás fejlesztési vonalat, helyette a negyedik generációs webet úgy képzeli el, hogy a már megszokott COM-objektumtechnológiát kombinálja az XML leíró nyelvvel és az SQL-lel. A Microsoft jövőképében minden mindennel kommunikál. Az Outlook egy olyan kommunikációs műszerfal, amely minden alkalmazást és minden adatot egységes felületen tud integrálni.

A Microsoft erre és csak erre, valamint a kapcsolt Windows CE-technológiára építve képzeli el az ezredforduló utáni világszervert. A projektet támogatandó, a Windows CE-re is kijön az SQL-motor 2000 első negyedévében. A minden mindennel kommunikál elvét a harmadik webgeneráción kezdik. Így ebben a világban az összes Windows alapú alkalmazás és a CE is egységes egészet alkot, ahol a felhasználók számára az eddigi külön programok összemosódnak. A programok helyett képességekről beszélünk. Viszont ezek a képességek a webkapcsolatok lévén - erre szolgálnak a COM-objektumok és az XML - eljuthatnak a felhasználókhoz is. A web ebben az új világban hatással lehet a felhasználó által használt programokra és eszközökre, de azok is befolyásolhatják a web működését, amihez új drótnélküli eszközök, intelligens plug and play készülékek adják a hátteret. Martiz éreztette, hogy a Microsoft egyre erőteljesebben jelen lesz az új eszközök piacán. Azt nem mondta, hogy gyártóként is megteszi e mindezt, de a hallottak alapján a nagyvállalatok közötti együttműködésétől egészen a gyártásig minden elképzelhető.

Az új világ kedvez azoknak a gyártóknak, akik már korábban is integrált Windows-megoldásaikkal kívánták a piac meghódítását. A Compaq, a Dell, a Computer Associates és nagyon sok Windows CE-felhasználó, fejlesztő már itt bemutatta a Windows 2000-ready megoldásait. Úgy tűnik, most is beválik a Microsoft ama stratégiája, hogy amikorra kijön az új operációs rendszer, addigra készek lesznek az új megoldások. Persze a szkepticizmus most jóval nagyobb, mint a Win95 és Win98 idején, a vélemények erősen megoszlanak. A jelenlévők közül többen kételkedtek abban, hogy a Windows 2000 belátható időn belül eljut a "mezei" felhasználó otthoni gépére. Elsősorban az NT-piacot forradalmasítja, hiszen annak hibáit kiküszöbölve ad egy stabil NT-helyettesítő rendszert. Ennek viszont az az ára, hogy sok alkalmazást, sok fejlesztést újra kell írni. Új világ a régi helyen? Az ezredforduló is meghozza erre a kérdésre a választ.