Biztonsági szoftverekkel szállított Intel alaplapok
Tóth Kristóf, 2003. augusztus 5. 13:07
Az Intel egy a napokban aláírt szerződés értelmében integrált biztonsági szoftverekkel fogja felruházni az üzleti szektorban használatos személyi számítógépekbe szánt új alaplapjait, vagyis többek közt ily módon is növelni szeretné a vállalati számítástechnikai megoldások biztonságát.
Az említett szerződés értelmében a portlandi (Oregon) székhelyű Wave Systems szállítja majd a speciális szoftvereket az Intel számára. Az Intel ezen szoftvereket egy TPM (Trusted Platform Module) chipbe integrálja, mely chippel először az idei év negyedik negyedévében forgalomba kerülő új alaplapokon találkozhatunk majd.
A TPM megoldásnak köszönhetően a felhasználóknak többek közt lehetőségük nyílik arra, hogy a személyi számítógépük merevlemezén tárolt dokumentumokat kódolják, valamint dekódolják, illetve, hogy azokat teljesen biztonságos helyen helyezzék el. A TPM specifikációit a számítógépes biztonsági megoldások ipari szinten történő szabványosításával foglalkozó Trusted Computing Griuo határozta meg, mely konzorcium tagjai között olyan nagy és neves cégeket találhatunk, mint például az Advanced Micro Devices, a Hewlett-Packard, az IBM, az Intel, vagy a Microsoft. Említésre méltó, hogy az Intel mostani bejelentésének következtében a Wave Systems részvényeinek értéke rövid időn belül mintegy 168 százalékkal növekedett. Brian Berger, a Wave Systems üzletfejlesztési részlegének alelnöke az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy cége az elmúlt időkben szoros együttműködést folytatott az Intellel, melynek várhatóan meg is lesz az eredménye.
Ismeretes, hogy az Intel a 90-es végén egyszer már kísérletet tett a számítógépes biztonság növelésére, amikor is speciális azonosítószámokkal ruházta fel processzorait, azonban ez a kísérlet végül kudarcot vallott, ugyanis sokan felemelték a hangjukat az ellen, hogy ezen azonosítók segítségével lehetőség nyíljon például a felhasználók internetes szokásainak a nyomon követésére. Az Intel nem titkoltan abban bízik, hogy a most bejelentett TPM megoldásra épülő új alaplapok révén ténylegesen növelhető lesz a számítástechnika biztonsága, még pedig oly módon, hogy közben nem sérülnek a felhasználók személyiségi jogai.