Felmérés a távmunkáról a gyakori internetezők körében

forrás Prim Online, 2003. szeptember 17. 14:43

Az NRC-TNS NetMonitor kutatása ezúttal a (hazai) gyakori internetezők
körében a távmunka, távoktatással kapcsolatos nézeteket, elvárásokat
vizsgálta. Ezen cikkünkben a kutatás távmunkával kapcsolatos
eredményeit ismertetjük.
A felmérés eredményei:

„A gyakori internetezők körében jelenleg még nem jellemző az, hogy online módon végeznének valamely tanfolyamot. Ennek legfőbb oka, hogy nem tartják elfogadottnak, és úgy érzik ma még nincs vagy alig van lehetőség ilyen tanfolyamok végzésére. A távmunka esetében már jobb a helyzet, a gyakori internetezők nyitottak a távmunkára, hiszen 40%-uk már valamilyen formában tájékozódott a távmunka lehetőségekről, megvannak a szükséges tárgyi és szellemi feltételek és 87%-uk dolgozna távmunkában, ha felajánlanák ezt a lehetőséget"- derül ki a NetMonitor júliusi kutatásából.

A szükséges háttér:

A gyakori internetezők körében megvannak a távmunkához szükséges IT-infrastruktúrális alapok: 91%-uk rendelkezik számítógéppel sőt negyedüknek több, mint egy számítógépe van otthonában. Az otthoni PC-vel rendelkezők 85%-a rendelkezik nyomtatóval, 30%-uk rendelkezik scanerrel és 11%-uk webkamerával,. többségüknek (51%) 17" monitora van.

A gyakori internetezők (és PC-vel rendelkezők) nagyobb része már rendelkezik otthoni internet-hozzáféréssel, így sokak számára már adott a távmunkához nélkülözhetetlen kapcsolattartás legfontosabb eszköze.

Számítástechnikai ismeretek és azok használata. Hasonlóképp általában adottak a szellemi készségek is: a gyakori internetezők állításai szerint kiválóan vagy jól értenek a szövegszerkesztéshez (79%-uk), a táblázatkezeléshez (56%-uk), az operációs rendszerek használatához (52%), illetve jártasak az internet használatában (70%).

Távmunka:

Arra kérdésre, hogy végzi-e munkaidejének egy részét irodán kívüli helyen a megkérdezettek 41% -a válaszolta, hogy igen. Ezen válaszolók 60%-a munkájának egy részét otthon végzi. A megkérdezettek 31%-a nemmel válaszolt, illetve 28%-uk nem dolgozik vagy nincs munkahelye.

Azok, akik munkaidejük egy részében otthon dolgoznak, azok 90%-a otthoni munkavégzéséhez használja a számítógépet és 69%-uk igénybe veszi a világhálót .
A gyakori internetezők szerint a távmunka legjellemzőbb előnyei az időmegtakarítás (82%), a szabadságérzet (64%) a kevesebb stressz (51%) és a mobilitás (48%). A távmunka legnagyobb hátrányait pedig a társadalmi kapcsolatok leépülésében (77%), a karrier kilátások csökkenésében (43%) a jogi és munkaügyi bizonytalanságban (40%) és a visszaélés lehetősében látják (36%). Mindössze 19%-uk érzi problémának a magán és a munkaszféra szétválasztását.

A KHS adatai szerint Magyarországon ma minden harmadik foglalkoztatott számítógéppel dolgozik. Figyelemre méltó adat, hiszen a távmunkás fő munkaeszköze a számítógép, amely, ha megfelelő sávszélességű és biztonságos összeköttetésben áll a vállalati irodával, onnan távolra (otthonokba is) kihelyezhető. A lehetőség tehát elvileg adott, a feltételek változásával várhatóan Magyarországon is nő majd a távmunka lehetőségek száma.

A kutatás módszertana

NetMonitor néven közös kutatássorozatot indított az NRC Piackutató Kft. és a TNS Gazdasági és Társadalmi Marketing Tanácsadó Kft . A kutatócégek 2003. novemberig 10 különböző témakörben, többek között a gazdaság, informatika és a telekommunikáció területén végeznek havonta online felméréseket. A júliusi kutatásunk alkalmával a távmunka-távoktatás helyzetét és hátterét vizsgáltuk a gyakori internetezők körében. Az adatfelvétel 2003. július 20-a és július 28-a között zajlott. A több mint 520 érvényes kérdőív adatai az Internet használatot befolyásoló legfontosabb tényezők (nem, kor, iskolai végzettség és településtípus) alapján reprezentatívak a hetente többször internetező magyarországi felhasználókra (a TNS InterBus nagymintás kutatás adatai alapján).