Kína nemzeti szuperszámítógépes hálózatot épít az Intel segítségével
Tóth Kristóf, 2003. szeptember 26. 08:50
2006-ra mintegy száz kínai egyetem férhet majd hozzá ahhoz a szuperszámítógépes hálózathoz, amelyet a kínai oktatási minisztérium épít a chipóriás Intel Corp. segítségével.
A kínai oktatási minisztérium terve szerint a hálózat összteljesítménye 15 teraflops (billió művelet másodpercenként) lesz, amellyel a rendszer bekerül a világ leggyorsabb szuperszámítógépei közé, közölte a chipóriás Intel. A világ legnagyobb chipgyártójaként ismert Intel több szervergyártó céggel együttesen fogja kiépíteni a hálózatot, amely a szerverekbe és munkaállomásokba szánt, nagy teljesítményű Itanium 2 processzorral felszerelt 64 bites számítógépekre fog alapulni.
Az elosztott rendszer olyan területeken fogja segíteni a szakértők munkáját, mint a természettudomány, az ipar, a földrengések kutatása és a különféle pénzügyi projektek tudományos tervezése. Az új szuperszámítógépes hálózat emellett támogatni fogja a "Digitális Olimpia" kezdeményezést, amelynek célja a 2008-as pekingi olimpiai játékok megrendezése.
A szuperszámítógépes hálózathoz csatlakozó egyetemeket, amelyeken az egyes részrendszerek el lesznek helyezve, a China Education and Research Network (Kínai Oktatási és Kutatási Hálózat) nagy sebességű, internet alapú hálózati rendszere fogja összekapcsolni.
Az Intel-rivális Advanced Micro Devices (AMD) a közelmúltban több hasonló szuperszámítógépes projektet indított helyi partnereivel az országban, amely népességének és dinamikus növekedésének köszönhetően az IT-ipar képviselőinek elsőszámú célpontjává vált.