A világ leggazdagabb embereként számon tartott Bill Gatesnek a Comdex törzsvendégeként és az egyik legjelentősebb amerikai IT-vállalat első em-bereként bérelt helye van a kiállítás megnyitását megelőző nap estéjén. A Microsoft első embere általában kétféle beszédet szokott mondani a Comdexen - vagy hosszasan ecseteli legújabb termékük nagyszerűségét, mint tette ezt a Windows 95 bemutatásakor, vagy pedig részletesen is-merteti vízióit. Ez utóbbi esetben az "information at your fingertips" el-képzelésből származtatott jövőképét mondja el a hallgatóság előtt. Idén azonban csalódást okozott azoknak, akik ismét komoly beszédet vártak a világ leggazdagabb emberétől. Gates kedvenc farmer-pulóver kollekciójá-ban jelent meg, és laza öltözetéhez illő módon kötetlen formában mesélte el, hogy miért is szereti ő a PC-jét.
A korábban programozóként dolgozó, ma azonban már csak a Microsoft stratégiájának alakításáért felelős Gates szavaiból az információtechnoló-gia iránt érzett mély szeretet sugárzott. Igyekezett bebizonyítani, hogy az informatika nem lehet idegen senkitől, hiszen lassan mindenki életének szerves része lesz. Állítását igazolandó, Gates meghívott több közismert személyiséget, és olyan szakmák képviselőit is, akiknek egyébként nem sok közük van a számítógéphez. A számítástechnikai szemszögből nézve "átlagemberek" World Wide Webhez fűződő viszonyát a híres amerikai kosárlabdázó, Kareem Abdul Jabbar web-oldalának bemutatása demonst-rálta.
És hogy miért is szereti Bill Gates az ő PC-jét? Először is, mert tud rajta játszani a kislányával. Nemrégiben felépült új házában minden funkciót - a légkondicionálástól kezdve a világításon át a mesterséges vízesésekig - számítógép irányít. Elektronikus leveleket tud küldeni egyetlen gomb-nyomással, egyetlen másodperc alatt. Bármilyen programozási nyelven képes programozni. Elolvashatja az Interneten korábbi beszédeit, és így biztos lehet abban, hogy nem ismétli önmagát. Egyetlen hétvége alatt meg tud írni 48 oldalnyi beadványt az Igazságügyi Minisztériumba (utalás a Microsoft ellen folyó antitröszt vizsgálatra). Repülőgépen is tud dolgozni notebook számítógépével, ráadásul nem kell egy hatalmas szervert telepí-tenie a mögötte lévő ülés helyére (utalás a "vékony kliensek", azaz a háló-zati számítógépek hátrányaira).
Gates előadása végén komolyra fordította a szót és elmondta, hogy sze-rinte az elkövetkezendő esztendő során a szövegfelismerés és a vezeték nélküli kommunikáció tökéletesítése és elterjedése várható - ami ismét alapjaiban változtatja meg az Internethez és a számítógépekhez fűződő vi-szonyunkat.
PC mindenek felett
A Comdex első napján egy Bill Gateshez képest komoly megjelenésű üz-letembertől egy igazán komoly előadást hallhattak az érdeklődők az in-formatikai iparág jövőjével kapcsolatban. Eckhard Pfeiffer, a tavaly ősszel Budapestet is megjárt Compaq-vezér a PC-piac várható átalakulásáról tartott előadást.
Pfeiffer, hasonlóan Gates-hez, szintén szereti a PC-jét, azonban ő ennek a vonzalomnak elsősorban nem az érzelmi, hanem az üzleti vonatkozásait osztotta meg a hallgatósággal. A Compaq vezetője mindenekelőtt utalt az 1985-ös Comdexre, ahol elődje, Rod Canion hasonló szituációban azt ta-lálta mondani, hogy a PC-k nyílt rendszereken alapuló, nagy teljesítmé-nyű, népszerű eszközök lesznek. Akkoriban úgy gondolták, hogy a kom-munikációs forradalom középpontjában a PC áll majd. Pfeiffer szerint minden jóslat bevált (habár azért a nyílt rendszerekkel kapcsolatos elkép-zeléseket még idejében sikerült megtorpedóznia egy dinamikusan fejlődő, Microsoft nevű szoftveres cégnek). A telitalálatos jóslaton felbuzdulva 1997-ben is elhangzottak olyan előrejelzések, amelyek megvalósulására Pfeiffer szerint jó eséllyel lehet számítani az elkövetkezendő öt évben. Az első és - a Compaq számára - legfontosabb változás az lesz, hogy öt év múlva a PC-piac 70 százalékán csupán négy jelentős szállító fog osztozni, amelyek között természetesen a Compaq is jelen lesz. Ahhoz, hogy vezető pozíciót érjenek el, mindennél fontosabb a vevő igényeinek megértése és követése. Az iparág többé már nem technológiacentrikus, hiszen a vásár-lókat egyáltalán nem érdeklik sem a műszaki részletek, sem az, hogy egy számítógépet ki gyárt. Az értékesítési csatorna igénybevétele sem befolyá-solja jelentősen a döntéseket - van, aki a gyártótól, más a viszonteladótól vagy a kereskedőtől vásárol szívesen. Az a cég, amely a megfelelő komp-lexitású, pontosan az elvárt jellemzőkkel felruházott szolgáltatást kínálja, és ezt a legolcsóbb áron teszi, biztos sikerre számíthat. Ami a műszaki részleteket illeti, Pfeiffer szerint a PC-k minden eddig ismert és használt számítógépet kiszorítanak majd. A PC-k széles körű elterjedése várható a kisvállalatoknál, és az otthoni felhasználók is egyre nagyobb arányban ba-rátkoznak meg az informatikával. Habár ez utóbbi esetben figyelembe kell venni, hogy a laikus felhasználók nem pontosan a mai számítógépekre vágynak. Eckhard Pfeiffer ennek a trendnek az erősödését a Compaq PC Theater konfiguráció bemutatásával demonstrálta. Ez az összeállítás PC-t, DVD meghajtót, televízió-képernyőt, távirányítót és vezeték nélküli bil-lentyűzetet tartalmazott. Mindazt, amire egy átlagos háztartásnak várható-an szüksége lesz a közeljövőben - a szórakozáshoz, a vásárláshoz, a pénz-ügyek intézéséhez vagy éppen a munkavégzéshez.
Laposabb piramis, gyorsabb információáramlás
"A nagyvállalatok vezetői lassan kezdik észrevenni, hogy tevékenységük-ben az Internet lesz az elkövetkezendő évek legfontosabb hatékonyság-javító eszköze. A Világhálózat alapvető módon meghatározza egy vállalat túlélési esélyeit a piaci versenyben" - mondta beszédében John Chambers, a Cisco Systems elnök-vezérigazgatója. A Cisco első embere bizonyára tudja, mennyire fontos az Internet, hiszen vállalatának hálózati eszközei képezik a Világhálózat műszaki gerincét.
Csak azok a cégek élik túl a 21. században bekövetkező nagy innovációs hullámot, amelyek felhasználják a hálózati eszközöket mindennapi mun-kájuk során. Az Internet segítségével nőhet a munkatársak munkavégzésé-nek kontrollálási lehetősége, a vállalatoknál csökkenhetnek a szervezeti piramis szintjei, és lényegesen felgyorsulhat az információáramlás. Ez utóbbi tényezők megváltozása magával rántja a vállalatok jelenlegi szer-vezeti felépítését is. "Többé nem számít majd, hogy hol van a bolt, ahol vásárolni szeretnék, és mindegy lesz, hogy van-e parkolóhely az áruházak előtt. Minden árucikk értékesítése, a könyvtől a kocsikon át a gyerekjá-tékokig átvonul a Hálóra" - mondta Chambers, és hozzátette azt is, hogy a hálózat által hozzáadott érték lesz az a tényező, ami a vásárlóknak segít egy konkrét cég mellett dönteni. Lassan a kormányok is felismerik, hogy az Internetnek köszönhetően gazdaságuk versenyképességének teljes meg-változására kell számítani. Vállalatok és emberek milliói vándorolhatnak el egyik országból a másikba, hiszen a földrajzi távolságok jelentősége megszűnik. "A virtuális világban egy cég alapításához lehet, hogy nem is lesz szükség a tagok személyes megjelenésére. Lehet, hogy soha nem is találkoznak majd, hiszen egyikük Ausztráliában él, másikuk pedig az Északi-sarkon" - vetítette elénk az információs társadalom egy meglehető-sen fejlett formájának vízióját a Cisco vezére.
Java, az ideális megoldás
Az Internet jó lehetőség a Novellnek a túlélésre - vélték a Comdexet érté-kelő amerikai elemzők. Természetesen Eric Schmidt, a nagy múltú háló-zati vállalat első embere sem beszélt másról, mint a Világhálóról, amely "ma már egészen barátságos arcot mutat felénk. A hálózat mindig tudja, mit akarunk és mire van szükségünk." Erről az emberközpontú rendszerről Eric Schmidtnek egyenesen a Novell új könyvtár-architektúrája jutott eszébe. A "directory service" segíti a felhasználókat abban, hogy minél több információhoz és alkalmazáshoz férjenek hozzá. A Novell egyértelműen deklarálta hovatartozását az IT-ágazatban. "A Java központi helyet foglal el a szerver-stratégián belül" - mondta Eric Schmidt, aki szerint a Sun-Microsoft háború már régen eldőlt, mégpedig az előbbi javára. "A Java tökéletesen helyettesíteni fogja a C és C++ szoftverfejlesztői rendszereket" - jósolta a Novell első embere, akinek ez utóbbi mondatával persze sokan nem értettek egyet.