GVH: megszüntetett eljárás a Westel és társai ellen
Kovács Attila, 2003. október 22. 13:13
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) újabb vizsgálatáról tájékoztatta ma szerkesztőségünket.
A GVH versenyfelügyeleti eljárást indított a Westel Mobil Rt., a Fotex csoport és az ahhoz tartozó Keravill Rt. ellen, mivel tudomására jutott, hogy olyan szerződésmódosításokat kezdeményeztek Westel-szolgáltatásokat értékesítő üzletkötőikkel, amelyek felvetették a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés, mint versenytörvénybe ütköző cselekmény elkövetését. Az eljárás kiterjedt arra is, hogy a Domino elnevezésű Westel-termékek értékesítésére vonatkozó szerződések esetében egyrészt a Westel határozza meg a fogyasztói árat, a kereskedelmi árrés nagyságát, másrészt kizárólagos beszerzésre vonatkozó olyan előírásokat is tartalmaznak, amelyek ellentétesek a versenykorlátozó megállapodásokat tiltó törvényi előírásokkal.
A GVH versenytanácsa a héten tartott tárgyaláson meghozott határozatával az eljárást megszüntette. Ebben a versenytanács megállapította, hogy a Westel és a Fotex csoport, illetve a Fotex csoport és az aldealerek közötti kapcsolat a maga komplexitásában, továbbá történelmi alakulásában értékelve - tekintettel az áru/szolgáltatás sajátos voltára is -, ügynöki jellegűnek minősül. Így a dealerek, aldealerek versenyjogi értelemben nem tekinthetők független vállalkozásoknak, s a dealeri szerződések még abban az esetben sem minősülnek független vállalkozások közötti megállapodásoknak, ha azokban versenykorlátozó kikötések szerepelnek.
A Westel-Fotex és az aldealerek közötti viszony versenyjogi megítélése a jövőben változhat, különösen akkor, ha a készlettartásra, a fizetési határidőre, az üzletspecifikus beruházásra vonatkozó feltételek módosulnak. A közösségi (EU) joggyakorlattal is összhangban, a GVH versenytanácsa úgy látta, hogy valódi ügynöki kapcsolatról akkor lehet szó, ha a szerződés kapcsán az ügynök érdemi kockázatot nem vállal, hanem a megbízó integrált részeként cselekszik.
A versenytanács azt is megállapította, hogy a Westel a dealerek, aldealerek viszonylatában nincs gazdasági erőfölényes helyzetben. A tartós üzleti kapcsolatot eredményező szerződések esetén valamelyik fél kiszolgáltatottsága ugyan gyakran felvethető, ebben a helyzetet azonban önmagában a versenyjog nem minősíti gazdasági erőfölénynek.