Percre kész és személyre szabott

Balogh Attila Balázs Balogh Attila Balázs, 1999. augusztus 13. 14:00
Manapság az emberek nagy része úgy szerzi be információit az Internetről, hogy böngészőjével meglátogat egy-egy kikötőt. Ez az úgynevezett "pull" mechanizmus, hiszen nekünk kell az információ után kutatnunk, és azt letöltenünk. A "push" valami egészen más: ez esetben a kiszolgálók automatikusan juttatják el az információt számítógépünkre, akár keletkezésének pillanatában. Például akkor, amikor új hír került az online magazint szerkesztő információszolgáltató rendszerébe.
Ez a módszer leginkább a televízió vagy a rádió közvetítési metodikájához hasonlatos: az ügyfél "előfizet" bizonyos csatornák tartalmára, amit azután automatikusan megkap. A kifejlesztett technika előnye a hagyományos médiával szemben, hogy az információk elmenthetők, és később visszakereshetők. A percre kész információkat, híreket rögtön a munkaasztalra kapjuk, ami alapjaiban változtathatja meg az Internet felhasználási lehetőségeit azáltal, hogy a Világhálózat mindennapi munkánk középpontjává válhat. A kulcsszó a személyre szabhatóság: már a kezdeteknél megadhatjuk a minket érdeklő témákat, és csak azon területekről fogjuk a híreket kapni. Az Interneten már megszokott módon a tartalomszolgáltatók nagy része ingyen teszi elérhetővé a híreket, és inkább a hirdetők jelentik bevételi forrását. Néhány ilyen szolgáltatás bemutatásával kedvet szeretnénk teremteni a push technológia megismeréséhez és mindennapi használatához.

Pointcast Network

A PointCast a push technológia úttörőjeként még ma is a legismertebb és legszínvonalasabb szolgáltatást nyújtja annak ellenére, hogy színre lépése óta már az igazán nagy nevek is megjelentek a piacon. Nem csak egyszerűen piacvezető, hanem egyike azon kevés szolgáltatásoknak, amelyek teljes értékű termékként funkcionálnak. Amit a PointCast olyan nagyszerűen csinál, tulajdonképpen egyszerű: a hírtartalmat a legismertebb, jól bevált hírügynökségektől szerzi be, tölti le, majd azt egy intuitív kezelőfelületbe csomagolja. Az információt helyileg tárolja a gyorsabb elérés érdekében. A legnagyobb gond a PointCasttal - csakúgy, mint minden nehézsúlyú versenyzővel -, hogy nagy tárterületet foglal el. Amikor a program aktív, néha azt hinni, hogy az egész gépen el akar terjeszkedni.

Maximum 10 csatornát lehet kiválasztani és személyre szabni, ami aztán kis fülekként jelenik meg a PointCast Channel Viewer oldalán. Erre kattintva megnyílik a csatorna, és három panelre oszlik az ablak: az elsőben a csatornák alfejezetei láthatók, a második kattintható hirdetéseket tartalmaz, míg a harmadik legnagyobb panel tartalmazza magát az aktuális cikket.

A PointCast legalább 10 megabájt területet foglal el a merevlemezből, de ezen hátrányát orvosolhatjuk a régebbi cikkek okos kezelésével, törlésével. Ahol valóban megmutatkozik a PointCast súlya, az a munkaasztal. Néhány más push klienssel ellentétben, amely kis ablakokban szórja az információt, a PointCast vagy egész képernyős üzemmódban működik, vagy képernyőkímélőként. A program arra törekszik, hogy a felhasználó soha ne lépjen ki belőle: a cikkeket akár ki is nyomtathatjuk, de a beépített böngészővel a web bármely területén szabadon böngészhetünk is.

A PointCast gyors elterjedése és népszerűsége eleinte még hátrányára is vált. Több cégvezető megtiltotta alkalmazottainak munkaidőben történő használatát, hiszen a gyakori frissítések miatt sokszor bedugult a hálózat. A PointCast erre egy kiszolgálómegoldással válaszolt, a PointCast I-Serverrel (további információ:

http://pioneer.PointCast.com/products/iserver/).

A PointCast nagy elkötelezettséget igényel használójától, hiszen amíg a program fut, nem lehet mást csinálni. Ez csak kisebb mértékben függ össze az információk érdekességével, sokkal inkább azzal, hogy meglehetősen robusztus az applikáció. Sokkal többet nyújt persze, mint egy aprócska szalaghír-szolgáltatás, és aki egyébként sem szereti, ha újságolvasás közben zavarják, annak ez a tökéletes megoldás.

http://www.pointcast.com/

Castanet

Habár a Castanet 1.0 minden kétséget kizáróan jövőbe mutató megoldásokat használ a tartalomszórásra, csatornái nem igazán készek még a végleges működésre. A Marimba cég terméke egy Java alapú megoldás, amely nem csak információszórásra, hanem programoknak és azok javításainak, kiegészítéseinek terjesztésére is alkalmazható. Mivel a Java elvileg platformfüggetlen, lényegében minden olyan operációs rendszer alatt fut az alkalmazás, amely támogatja a Java virtual machine-t.

A Castanet Tuner kezelőfelületét használva, itt is csatornákra lehet előfizetni, amelyet egy úgynevezett Castanet Transmitter szolgáltat. A csatornák letöltött tartalma a merevlemezre kerül, így akkor is böngészhető, amikor közvetlenül nem csatlakozunk a Hálózathoz. Persze ilyenkor nyilván nem értesülünk a frissítésekről. Amikor az Internet-kapcsolat működik, a csatornák automatikusan frissülnek, így mindig a legújabb híreket és legfrissebb programokat használhatjuk. Ez a frissítési folyamat adalékos rendszerű, ezért gyors: a Castanet csak az új állományokat tölti le. Előnye, hogy minden csatorna - mivel valójában egy-egy külön program - saját kezelőfelülettel és külalakkal rendelkezhet. A Corel például a Castanetet használja a Corel Office for Java elosztására és frissítésére.

http://www.marimba.com/

My Yahoo News Ticker

A PointCast sikere bizonyította a push technológia hatásosságát. Nyilván a PointCast sem tökéletes, hiszen magához ragadja a rendszer erőforrásainak nagy részét, és felülírja a képernyőkímélőt is. Azok kielégítésére, akiket ez zavar, a NetControls beindította főcímsugárzó szolgáltatását, amely vagy a munkaasztalon, vagy pedig a Windows 95 eszközsorán jelenik meg, és megállás nélkül szórja a főcímeket, illetve a tőzsdei híreket egy kis ablakban. Mindezt anélkül teszi, hogy meg kellene szakítanunk a munkát. A News Ticker információforrásként a valóban gazdag Yahoo hírszolgáltatását használja.

Az ingyen letölthető program személyre szabható, és minimális erőforrást igényel gépünktől. Akkor is futhat, ha éppen a weben bóklászunk, vagy egy dokumentumot szerkesztünk. A hírek a Yahoo Reuter alapú My Yahoo szolgáltatási rendszeréből kerülnek át gépünkre. Letöltés előtt egy egyszerű regisztráció szükséges, itt adhatjuk meg a hírcsoportokkal kapcsolatos beállításainkat. Természetesen ezek később bármikor megváltoztathatók, ha a jobb egérgombbal a programfelületre kattintunk. A beállítások menüjében több lehetőségünk is van: a frissítések gyakoriságától kezdve sok minden állítható, még az is, hogy milyen sebességgel haladjanak a főcímek az ablakban.

Amint egy érdekes főcímre kattintunk, máris indul a böngésző, és a Yahoo web-kikötőjéről megérkezik a teljes cikk. A bal oldalon található Yahoo gomb rögtön a Yahoo híroldalára visz. Találunk egy olyan gombot is, amelynek segítségével a program lekerül az eszközsorról, és a munkaasztalon foglal helyet. Habár ennek az az előnye, hogy tetszés szerint nagyíthatjuk az ablakot, így viszont sokszor eltűnhet más ablakok mögött, hiszen már nem jut neki kitüntetett szerep.

A News Ticker kooperációja a Yahooval nem ér itt véget. Egy másik gombra kattintva kis szövegmezővel találjuk szemben magunkat. Csak egy kulcsszót kell beírni, és a Yahoo máris listázza a találatokat. Meglehetősen hasznos funkció, ha egy keresőszerver található az eszközsoron.

http://www.netcontrols.com/