A HP az UNESCO-val grid-hozzáférést nyújt kelet-európai egyetemeknek

forrás Prim Online, 2003. november 3. 14:38

Bejelentett közös kezdeményezésük keretében a HP és az ENSZ Oktatási,
Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) grid-hozzáféréssel
támogatják Dél-Kelet-Európa négy egyetemének tudományos kutatásait.
A HP egyetemi kapcsolatépítést, valamint oktatási és társadalmi szerepvállalást ösztönző programja keretében két év alatt megvalósuló kezdeményezés elérhetővé teszi az érintett felsőoktatási intézmények számára a grides számítástechnika valamennyi előnyét.

A program tartalma:

Itanium-alapú HP Integrity szerverek és egyéb grid-támogató megoldások adományozása és telepítése;

folyamatos technikai támogatás és projektfejlesztés a HP szakembereinek bevonásával;

tanfolyamok, szemináriumok;

helyszíni részvétel a program megvalósításában.

Az oktatók és a hallgatók a nemzetközi tudományos életbe bekapcsolódva a világ más egyetemeivel közös kutatási projektekben vehetnek részt. Így a Szarajevói Egyetem (Bosznia-Hercegovina), a Spliti Egyetem (Horvátország), valamint a Belgrádi és a Podgoricai Egyetem (Szerbia és Monetnegró) is pályázhat majd különféle közpénzekből és magánforrásokból finanszírozott projektekben való részvételre. A program emellett csökkenteni kívánja a régióból elvándorló kutatók számát, és helyben is meg szeretné teremteni a tudományos munka folytatásához szükséges feltételeket.

A közös UNESCO-HP projekt – amelynek címe „Megoldások kísérleti bevezetése az agyelszívás csökkentésére Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szerbia és Montenegro területén” – a közelmúlt háborús konfliktusaiban érintett dél-kelet-európai országok újjáépítési folyamatait hivatott támogatni.

Az UNESCO jelentései szerint különösen Bosznia-Hercegovinát érintette hátrányosan a fiatal értelmiségiek tömeges kivándorlása, amelynek aggasztó mértéke a háború és az 1996-os békeszerződés aláírása után sem enyhült. Az országban komoly gondokat okoz a megfelelő humántőke hiánya, és Szerbiában, Montenegróban illetve Horvátországban is hasonló a helyzet.