Megosztott országok - ki fogja irányítani az internetet?
Tóth Kristóf, 2003. november 9. 08:34
Ki irányítsa az internetet, és hogyan támogassák a gazdag országok a
szegényebbeket? Ezek lesznek az alaptémái a december elején Genfben 50
államfő részvételével megtartandó első információtechnológiával
foglalkozó ENSZ közgyűlésnek.
A gyűlés célja csupán az elérendő célok meghatározása lesz. A második, utolsó fázis 2005 novemberében lesz Tunéziában. A főbb kérdések között lesz, hogy az internet alaprendszerei maradjanak-e az amerikai kormányzat és a világháló domain neveivel foglalkozó Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) hatáskörében? Számos ország, köztük elsősorban fejlődők vannak azon a véleményen, hogy nagyobb szerepet kellene kapniuk az Egyesült Államokon kívüli nemzeteknek, például egy nemzetközi szervezeten keresztül.
A szólásszabadság határainak ügyében is döntést kell hozniuk, ugyanis határozott ellentét feszül a média és az emberi jogi szervezetek álláspontja, illetve az olyan zárt nemzetek, mint Kína között. Emellett előbbiek véleménye szerint a gyűlöletbeszéd és a pornográfia elleni általános szigorítások is károsak lehetnek a hírszolgáltatásokra és az egész internetre.
Az ENSZ székháza New Yorkban
Szükséges-e egy külön pénzalapot létrehozni a gazdag és a szegény államok közötti technológiai szakadék csökkentésére? Szenegál vezetésével néhány afrikai ország már kifejezte óhaját egy ilyen támogatás iránt, de ellenvélemények szerint ennek jelentős része a bürokráciára menne el. "Nagyon jó elgondolás, de az emberek többsége nincs elragadtatva egy nagy költségekkel járó alap létrehozásától" - nyilatkozta a Világbank programmenedzsere, Bruno Lanvin. "Bankunk nem fog támogatni egy olyan dolgot, ami ugyan hoz néhány millió dollárt az afrikai országoknak, de ugyanekkora összeg megy el annak kiosztására."
A tárgyaláson ezeken kívül szóba fognak hozni a biztonság, a kéretlen levelek (spam), a tudományos magazinok szabad közlése mellett számtalan apróbb kérdést, de természetesen az alaptéma az információs technológiák elérhetősége lesz.
"Ha elkezdünk beszélni az információs társadalomról, olyan széles témakörbe vágunk bele, hogy mindenki elő tudja venni a kedvenc témáját." - mondta George Sadowsky, a Global Internet Policy Initiative elnöke. "Egyszerű hozzáadni újabb fejezeteket, és nehéz meghatározni mi a fontos, és mit kell eldobni, mivel az ilyen könnyedén megsérthet sok kormányt.
Andrew McLaughlin volt ICANN hivatalnok, jelenleg a Harvardon telekommunikációval foglalkozó szakember szerint az egész esemény teljesen felesleges, "fecsegés, ami nem fog semmilyen eredményt hozni."
Az eseményt az ENSZ egyik alszervezete, a Nemzetközi Telekommunikációs Szövetség rendezi. Daniel Stauffacher svájci nagykövet szerint a szervezők aggódnak, hogy a Nyugat a fejlődőknél jóval kisebb figyelmet fog fordítani az eseményre, és csupán alacsonyszinten képviselteti magát. De ENSZ információ szerint 56 másik állami vezető mellett a francia miniszterelnök és a német kancellár is megerősítette már a részvételi szándékát. Stauffacher közlése szerint 5-6000 embert várnak, a kormányzatok mellett az üzleti és a civil szektor is aktív lesz.
Bush elnök jelenléte még bizonytalan - az amerikai delegációt David Gross, a külügyminisztérium nemzetközi kommunikációt és információs politikát koordináló vezetője fogja vezetni. Nitin Desai, Kofi Annan ENSZ főtitkár konferenciára kinevezett különleges tanácsadójának reményei szerint a résztvevők legalább a szélesebb célokban, mint az e-oktatás vagy e-egészségügy meg fognak egyezni.