Ericsson : fókuszban a szélessáv

Kovács Attila, 2003. december 18. 15:00
Év végi összegező/kitekintő sajtótájékoztatót tartottak december 18-án az Ericsson Magyarország vezetői, akik a cég nemzetközi és hazai szélessávú technológiai elképzeléseiről szóltak.

Staffan Pehrson vezérigazgató kijelentette, hogy a cég ebben az évben összességében teljesítette a tervekben szereplő feladatait. EDA technológián alapuló rendszert vezettek be sikeresen két szolgáltatónál, szintén két helyen EDGE rendszert építettek ki, Macedóniában pedig GPRS, WAP és MMS szolgáltatás elindításához nyújtott a magyar cég hathatós segítséget. Csak az ún. professzionális szolgáltatások kidolgozásában negyvenen dolgoznak az Ericsson Magyarországnál. Pehrson szerint a telefónia kulcsszava a közeljövőben a sávszélesség lesz, a következő generációs mobilhálózatokban az UMTS infrastruktúrára, valamint a vezetékes hálózatokban az Ethernetre és xDSL technológiára épülő új alkalmazások jelentősen megnövelik majd az üzleti folyamatok hatékonyságát és egyben minőségi változást is hoznak. 2004 a "wireless broadband" nyitánya lesz Magyarországon - véli Pehrson, aki a 3G technológia alkalmazásában való viszonylagos lemaradásunk megszűnését is reméli a következő két évtől.

Monszpart Zsolt vezérigazgató-helyettes hangsúlyozta, a szélessáv nem csak a gyors internetet jelenti, hanem annál sokkal többet. 2003-ban a szélessávú beruházások abszolút mértékben és részesedésüket tekintve is egyre növekvő hányadot képviseltek a vezetékes szolgáltatók beruházásaiban. A Pyramid Research szerint 2004-ben ez a trend folytatódik a világ 24 legnagyobb vezetékes távközlési szolgáltatójánál. Monszpart a hazai eredményeket sorolva, kiemelte a következőket: túl vannak az ötszázadik EDA-előfizetőn; a Matáv PKI-val szerződést kötöttek a rendszer továbbfejlesztésére; külföldön is sikeres projekteket hajtott végre az Ericsson Magyarország (pl. Egyiptomban, Algériában, Szlovákiában és a Csek Köztársaságban). A számhordozhatóság terén többhazai szolgáltatónál a megvalósításban részt vettek.

Fodor István, az Ericsson Magyarország elnöke szerint is rendszerváltás következik a mobil technológiában. Az információ-továbbítás exponenciális sebesség-növekedésének évei következnek, amit a végfelhasználó egyre gyorsabb, tökéletesebb és nagyobb értékű üzenetek és képüzenetek formájában fogja látni, tapasztalni. Ha Magyarország időben és jól lép, akkor ezt a fejlődést már az unió középmezőnyében tudja végrehajtani - tette hozzá az elnök. Az Ericsson Magyarország k+f egysége már most több uniós programba és a következő generációs hálózatok szoftvereinek tervezésébe kapcsolódott be.