A RealNetworks egymilliárd dollárra perli a Microsoftot
Tóth Kristóf, 2003. december 25. 14:57
A streaming médiapiac jeles képviselője, a RealNetworks trösztellenes
törvényekre hivatkozva beperelte a Microsoftot, mondván, hogy a
redmondi székhelyű mamutcég a Windows operációs rendszerek révén
szerzett piaci monopóliumát illegális módon arra használja, hogy
lesöpörje az asztalról a digitális médiapiacon érdekelt cégeket.
A San Jose-i (Kalifornia) szövetségi bírósághoz beadott vádiratában a RealNetworks azt írja, hogy a Microsoft immár hosszú évek óta úgy viselkedik a piacon, mint egy az ellenségeit nem kímélő ragadozó, ami a konkurenseknek, így többek közt a RealNetworksnek nagyon komoly veszteségeket okozott, illetve okoz mind a mai napig.
A peranyag szerint a Microsoft monopol helyzetét kihasználva törvénybe ütköző módon megszabja a személyi számítógépek gyártásával foglalkozó cégeknek, hogy milyen médialejátszót telepíthetnek termékeikre, ily módon pedig tulajdonképpen arra kényszeríti a felhasználókat, hogy a Windows operációs rendszerek Media Player alkalmazását használják. Bob Kimball, a RealNetworks vezető jogi szakértője szerint a kialakult helyzet tarthatatlan, ezért a vállalat peres úton próbál meg elégtételt venni a mamutcégen. Kimball elmondta, hogy a RealNetworksnek nagyon jó esélye van arra, hogy megnyerje a pert és megkapja az általa követelt kártérítést, mely egyébként nem kevesebb mint egymilliárd dollár, vagyis mintegy 211 milliárd forint. A RealNetworks egyébként nem csak azt kéri a bíróságtól, hogy vizsgálja meg a Microsoft eddigi, trösztellenes törvénybe ütköző tevékenységeit és büntesse meg ezért a vállalatot, hanem ezenkívül azt is, hogy gátolja meg, hogy a szoftvercég a jövőben hasonló módon járhasson el.
A RealNetworks által a bíróságra beadott több mint hatvan oldalas anyag kifogásolja, hogy a Microsoft a Windows Media Playert beleintegrálta a Windows operációs rendszerbe, ily módon pedig rendkívül nehéz helyzetbe hozta a médialejátszó piac egyéb képviselőit. Érdekesség, hogy míg a 2001 októbere és 2003 márciusa közötti időszakban forgalomba hozott új személyi számítógépek több mint 95 százalékára fel volt telepítve a Windows Media Player, addig ugyanezen PC-k mindössze két százaléka volt ellátva a RealNetworks-féle médialejátszó szoftverrel. A felperes ezenkívül azt is felrója a Microsoftnak, hogy az a Windows forráskód egyes részleteit nem volt hajlandó közölni, ami károsan érintette a RealNetworks szoftverek teljesítményét.