A Synergon csoport 2003. évi eredményei

forrás Prim Online, 2004. február 12. 18:00
A Synergon csoport a múlt év egészét tekintve stabilan működött, tevékenységét a piaci változásokat követve konszolidálta. A cseh és magyar piac gyengülő tendenciája csak az első negyedév után mutatkozott meg, ez azonban a horvát piacra már év elejétől kezdve jellemző volt. Kevés számottevő, új projekt indult, melyekért sok piaci szereplő versengett. Kedvezőbb piaci jelek a negyedik negyedévre kezdtek mutatkozni - közölte a társaság ma közzétett jelentésében.
Az év végi piaci fellendülés eredménye, hogy minden csoporttag a negyedik negyedévben növelte árbevételét 2002-höz képest, így a csoportszintű árbevétel a negyedik negyedévben 26%-kal növekedett, így a csoport éves szintű árbevétel-csökkenése megállt. A csoport cash állománya 395 millió forinttal nőtt a bázisévhez képest, likvid pénzeszközeinek értéke meghaladja a kétmilliárd forintot. E fellendülés, noha dinamikája a korábbi évektől jelentősen elmaradt, pozitív tendenciára utal a jövőt tekintve.

A csoport tevékenysége 2003-ban

A cégcsoportos árbevétel 2002-höz képest azonos szinten alakult, a csoporton belül a Synergon Rt. 10%-os éves növekedést ért el, csak a negyedik negyedévet tekintve pedig 2002-es évhez képest több mint 1 milliárd forinttal, 42%-kal növelte árbevételét. A cégcsoportos szolgáltatástartalom - a stratégiai elvárásoknak megfelelően - növekedett, melyhez a leányvállalatok teljesítménye jelentős mértékben hozzájárult.

A csoport éves mérleg szerinti eredménye elmaradt az előzetes időszak eredményeitől. A társaság működésére hatással volt a konszolidációs törekvések költség- és erőforrás-vonzatai, a piac stagnálásából származó árbevétel-kiesés és az ehhez viszonyítva magas általános költségszint. A veszteség meghatározó része egyszeri, rendkívüli tételek elszámolása miatt következett be. Ezen tételek főbb elemei a külföldi leányvállalatokkal kapcsolatos többlet goodwill-értékcsökkenés elszámolása, az Atos Origin integrációs kiadásai, valamint az adóigazgatási eljárással összefüggésben meghatározott céltartalék képzése.

A 2003 üzletfejlesztési sikere, hogy az Atos Origin Information Technology Kft. 2003. október 30-ával a Synergon tulajdonába került Synergon Atos Origin Kft. néven. Az Atos Origin International B.V. és a Synergon között stratégiai partneri szerződés is született, a Synergon csoport fogja az Atos Origint a kelet-közép-európai régióban képviselni.

A Synergon csoport vezetősége a 2004-es működés nyereségessé tétele érdekében több hatékonyságnövelő intézkedés bevezetéséről döntött, melyek közül már több elindult a tavalyi év folyamán. A hozzáadott érték nyújtása tekintetében előtérbe kerültek a tagoknál az ügyféllojalitást növelő törekvések, melyek az új vevők megszerzésére is pozitív hatással lehetnek. Az Infinity és a Span az üzleti megoldások és a vállalatirányítási megoldások piaci bevezetése felé mozdult el. Az intézkedések hatálya alá tartozott a Synergon Atos Origin integrációjával végrehajtott tevékenységoptimalizálás, és a Synergon irodaházába való költözés. A Synergon magyarországi értékesítési és ügyfélkezelési hatékonyságának növelése, a változó piacot gyorsan és rugalmasan kiszolgálni képes értékesítési folyamatok bevezetése érdekében a Synergon Rt. vezetése új kereskedelmi vezérigazgató-helyettes kinevezéséről döntött.

Pénzügyi eredmények

A Synergon Informatika Rt., beleértve a konszolidálási körbe tartozó tagvállalatokat is, a 2003-as évben 19,877 millió forint árbevételt ért el, ami forint alapon számolva lényegében megegyezik a bázisidőszak árbevételével. A cégcsoporton belül a Synergon Magyarországon 10%-os növekedést ért el, míg a tagvállalatok árbevétele különböző mértékben csökkent. Pozitív tendenciára utal azonban, hogy minden csoporttag a negyedik negyedévet tekintve növelte árbevételét 2002-es évhez képest, a Synergon több mint 1 milliárd forinttal, ami 42%-os növekedésnek felel meg.

A Synergon csoport értékesítésének szektorális bontásában a telekommunikációs szektor 11%-kal, a pénzügyi szektor 15%-kal, az iparvállalatok és a közmű, közlekedés szektor 32%-kal, és az állami szektor 22%-kal képviseltette magát az időszak során. Az egyéb, szektorba nem sorolt értékesítés 20%-ot tett ki.

Az értékesítési költségek 1%-kal nőttek a 2002-es (15,383 millió forint) és 2003-as (15,538 millió forint) évek összehasonlításában, így az értékesítési költségek az árbevétel 78%-át adják.

Az egyéb működési költségek 5,244 millió forintot értek el 2003-ban, ami 17%-os növekedést jelent a 2002-es év hasonló időszakában elért 4,478 millió forinthoz képest. A tárgyidőszaki árbevétel-változással ellentétes irányba mozgó egyéb működési költségek változásának két meghatározó oka a bővülő létszám (kivéve Fibex), illetve az Infinity és Span tagvállalatokra 2003-as évre előrehozott goodwill értékcsökkenés elszámolása (teljes idei cégcsoportos amortizáció 1,088 millió forint).

Az üzemi veszteség értéke 905 millió forint, melyből a goodwill amortizáció értéke 507 millió forint. Ennek negatív hatásai - az amortizációval csökkentett eredményben - az Ebitdában is kimutatható, mely -259 millió forintra csökkent. A cégcsoport a 2003-as pénzügyi évben 510 millió forint rendkívüli veszteséget számolt el a folyamatban lévő adóigazgatási eljárás várható kötelezettségeire képzett céltartalékkal.

Az üzemi eredmény, a pénzügyi műveletek eredménye, illetve a rendkívüli eredmény egyaránt csökkent, így a 2002-ben elért 239 millió forint adózás előtti eredményhez képest a cégcsoport 2003 hasonló időszakában -1,316 millió forintot ért el. Az adózott eredmény 2003-ban -1,396 millió forint lett a 2002-ben elért 27 millió forintos adózott nyereségéhez képest.