Anti-outsourcing törvényjavaslat Amerikában!

Zsadányi Pál, 2004. február 18. 16:48
Kezd komoly vita kibontakozni Amerikában a külföldi informatikai munkakiszervezést (offshore IT outsourcing) korlátozó törvényjavaslat körül. Az amerikai cégek olcsó külföldi szakembereket és szolgáltatásokat kezdenek alkalmazni, távmunkában, ami a mai fejlett technológiai eszközökkel könnyedén megoldható. Az amerikai honatyák azonban észrevették ennek a buktatóit, és megpróbálják a törvény szigorát segítségül hívni az amerikai gazdaságra nézve vészjósló tendenciák megakadályozására.
A költségeiket az informatikai tevékenységek külföldre vitelével csökkenteni próbáló vállalati viselkedés miatt, a gazdasági tevékenység jó része az országon kívülre szökik(jelenleg döntő mértékben Indiába), növelve a munkanélküliséget és annak állami terheit, ráadásul az adóbevétel, pedig csökken. Nem beszélve arról, hogy ez a legmagasabb képzettségi kategória foglalkoztatását veszélyezteti, egyben csökkentve az országon belül végzett munka átlagos műszaki színvonalát. Ez hovatovább a magasan képzett fejek elvándorlását hozhatja, ami végső soron az ország gazdasági és biztonsági potenciálját gyengíti. Nem kevésbé fontos mellékhatás, hogy magasan képzett zöldkártyás külföldiekre is egyre kevésbé lesz szükség. Másrészt, nem föltétlen kell már Amerikába kimenni ahhoz, hogy valaki az amerikai gazdaságban dolgozhasson, ugyan szolidabb bérért, de a saját, megszokott kultúrkörnyezetében. Ez éppen kooperatív előnyöket is jelenthetne.

Jobs for America Act

A Szenátus kisebbségi vezetője, Tom Daschle, január 12-én terjesztette be a fenti című törvényjavaslatot, elemezve az informatikai munkák külföldi kiszervezésének a várható hatásait, és a rossz mellékhatásainak a kivédésére alkalmas intézkedéseket (H.R. 4829 and S. 1452). A szenátor a javaslatát Bush elnöknek azzal a kijelentésével szögezi szembe, ami szerint a munkakiszervezés külföldre, jó Amerikának. Ezért, az eredetileg szakmai vita, kemény politikai csavart kapott, és az elnökválasztási küzdelem fő sodrába került.

Kérdés, hogy a tőkések kényszeríthetők-e az önös gazdasági érdekeikkel ellentétes viselkedésre? És mekkora az érdekérvényesítő képességük az említett törvényjavaslattal szemben, vagy sikerül-e értelmes kompromisszumot kiharcolniuk. Vagy a politika mennyire kapja el fő gumicsontként a témát. Az informatikai szakma érdekvédelmi vezetői egyébként mindjárt be is álltak a törvény támogatói közé.

A nemrég létrehozott magyar HTEC, amerikai piacra jutást segítő cégünk, legutóbb a pályázati lehetőségekről rendezett konferenciáján felsorakozott szakértők, egyébként épp az offshore outsourcing munkákat ajánlgatták, mint az amerikai piacon ma a legforróbb vállalkozási lehetőségeket. Nos, a forró - az, igaz, sőt, egyre forróbb. Mármint a talaj alattuk, ha az amerikai honatyák javaslata nem talál süket fülekre (márpedig, egyre elszántabbak). Ezért vélhetően csak szerződésekkel igen keményen körülbástyázott, és explicit kooperatív előnyöket is felmutatni tudó ilyen üzletekbe ajánlatos belefogni mostanában. És nagyon oda kell figyelni ennek a törvénynek az alakulására!