eDemokrácia Fórum a Magyar Tudományos Akadémián

forrás Prim Online, 2004. március 4. 21:00
A BT eDemokrácia Fórumot tartott ma délután az Akadémián. Prof. Stephen Coleman, az Oxfordi Egyetem Internet Intézetének professzora, az Egyesült Királyság kormányának e-demokrácia politika tanácsadója volt a fórum fő előadója.
A BT hasonló, nagy sikerű szemináriumokat rendezett az elmúlt év során Párizsban, Rómában, Madridban, Berlinben és Stockholmban. Most, elismerve Magyarország jelentőségét, amely a BT tevékenységének központja a régióban, a BT Budapesten rendezett eDemokrácia Fórumot.

A választók és választott képviselőik, a közszféra hivatalnokai és az egyes állampolgárok közötti kapcsolat új formái már régóta a napirenden vannak világszerte. Magyarországon is kiemelten kezelik ezt a kérdéskört, és széles körű, intenzív munka folyik. Magyarország csatlakozása az Európai Unióhoz szintén előtérbe helyezi ezt a területet.

Prof. Stephen Coleman, nemzetközileg elismert szakértő, az Oxfordi Egyetem Internet Intézetének professzora, az Egyesült Királyság kormányának tanácsadója az e-demokráciával kapcsolatos kérdésekben volt a fórum fő előadója.

Ferenczi Tamás, a BT közép- és kelet-európai, Magyarországért is felelős regionális ügyvezető igazgatója üdvözölte a fórum résztvevőit. A rendezvény házigazdája, a Magyar Tudományos Akadémia nevében prof. dr. Kroó Norbert főtitkár nyitotta meg az eseményt, majd Chris Philipsborn, a BT európai vállalati kapcsolatokért felelős alelnökének bevezetője következett. Coleman professzor ezt követő előadása élénk párbeszédet indított el a résztvevők, a kormány és az ellenzék, jelentős állami intézmények, szakmai és civil szervezetek elismert képviselői, kiváló tudósok és szakértők között. Az eseményen részt vett dr. Matolcsy György volt gazdasági miniszter is. Göncz Árpád volt köztársasági elnök levélben üdvözölte a fórumot.

Ez alkalomból Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter, valamint a kormányzat és az ellenzék képviselői audiencián fogadták a BT felsővezetőinek delegációját.

A jelenlegi politikai helyzetre, valamint a választók és a politikusok közötti kapcsolatra utalva prof. Stephen Coleman a következőket mondta: "Sokan azért fordítanak hátat a politikának, mert úgy érzik, a politikusok nem figyelnek rájuk. Ennek ellenszerként egyrészt a politikusoknak jobban meg kell érteniük a technológiát, másrészt a felhasználóknak többet kell megtanulniuk a politika természetéről. Az internet segíthet megfordítani ezt a tendenciát, és elősegítheti egy jobb demokrácia kialakulását."