Persze aki jól ismeri az Egyesült Államok egykori elnökét, valószínűleg sejthette, hogy Carter - aki egyébként szinte csak és kizárólag humanitárius, illetve jótékonysági összejöveteleken vállal szereplést, s a CA Worldhöz hasonló rendezvényeket rendre visszautasítja - nem hazudtolja meg magát, s így előadásának középpontjába ezúttal is a békét állítja. A világ legismertebb "békeharcosa" nem is okozott csalódást, hiszen leszámítva azt, hogy elmondta, munkája során maga is gyakran használja a számítógépet, a mintegy másfél órás előadásában leginkább az évtizedek óta jól ismert hitvallásáról beszélt (s ejtette rabul a háromezer fős hallgatóságot). Ám az, hogy Jimmy Carter - szakítva a több évtizedes gyakorlattal - eljött és beszédet tartott, azt sejteti, hogy az információtechnológia szereplőit ő maga is fontos, s talán nem túlzás azt állítani, hogy meghatározó, befolyásoló tényezőnek tartja.
A jövő vállalattípusai: gyors és halott
Charles B. Wangnek, a Computer Associates elnök-vezérigazgatójának expozéja szintén osztatlan sikert aratott. Egyébként a CA frontemberének helyszínre érkezése sem volt éppen hétköznapi mutatvány, ugyanis krosszmotoron "száguldott be", majd hatalmas robbanás és füstgomolyag közepette overalljától megszabadulva immár öltönyben üdvözölte a többezres hallgatóságot. "Ma az üzleti élet forradalmi változáson megy keresztül, amelyben kétségtelenül az IT játssza a kulcsszerepet - kezdte Wang e nem túl egyedi, de kétségtelenül igaz állítással, majd így folytatta: Ennek megfelelően az új évezredben már csak kétféle vállalattípusról beszélhetünk: gyorsról és halottról." A CA első emberének semmi kétsége nincs afelől, hogy a hálózati infrastruktúra gyors fejlődésének és növekedésének köszönhetően a közeljövőben megoldódik a napjainkban még oly gyakran jelentkező sávszélesség-probléma, ugyanakkor a hamarosan rendelkezésre álló számítógép-kapacitás gyakorlatilag semmilyen megoldásra váró feladatnak nem szab majd gátat.
Az új - s tegyük mindjárt hozzá, hogy a jelenleginél sokkalta bonyolultabb - környezetben persze csak akkor boldogulunk, ha mindez realisztikus vizualizációval, illetve az "e-gondolkodás" megvalósulásával társul. Ez utóbbi elsősorban nem egyfajta stratégiát jelent, amelyet a nagyfokú elektronizáció tesz szükségessé, hanem olyan eszközök sorát, amelyek megkönnyítik, illetve bizonyos helyzetekben feleslegessé teszik az emberi odafigyelést, és olykor magát a döntéshozatalt is. Ezen eszközök egyik sarokköve a CA által már fél éve bemutatott s egyre több piaci termék részét képező Neugent technológia, amely képes megjósolni a jövőt. Például előre jelzi egy szerver leállását, vagy - egy rövid tanulási folyamatot követően - alkalmas az internetezők vásárlási szokásainak kiismerésére, előrejelzésére is. A Neugent technológiát kombinálva a Unicenter TND-vel olyan futurisztikusnak tűnő megoldások születhetnek, mint például az a gépjárműkölcsönző, ahol váratlan meghibásodás miatt egyetlen autót sem kell mondjuk az országútról a szervizbe vontatni, hiszen a folyamatos rendszerfelügyeletnek és az e-gondolkodásnak köszönhetően a szükséges javítások még idejekorán végrehajthatók.
Visszatérve a Wang által említett fontos alappillérre, a vizualizációra, a vállalatoknál felhalmozott adatok és a folyamatosan áramló információk akkurátus, mindamellett szemléletes megjelenítése olyan kihívás, amellyel a CA ugyancsak komolyan foglalkozik. Hogy végül is az infrastruktúra, a vizualizáció, valamint az e-gondolkodás hogyan fonódik össze, erről beszéljen ismét a CA első embere: "Most először nyílik meg annak a lehetősége, hogy az üzleti élet minden szegmenséről megfelelő tudásanyag birtokába juthassunk. A beépített intelligenciának köszönhetően azonban azt is tudni fogjuk, hogy mit kezdjünk mindezzel. Sőt! Képesek vagyunk arra, hogy ezt érthető formában az emberek elé tárjuk. Az infrastruktúra pedig ezek összefogására, egy platformba gyúrására szolgál." A Platinum felvásárlásával pedig - amely mellesleg e téren tanácsadói tevékenységet is folytatott - minden bizonnyal mindez sokkal egyszerűbben és jobban megy majd.
Üzlet a hálózat sebességével
Sanjay Kumar, a CA COO-ja előadásában szintén a vizualizációt, a felügyelt és menedzselt rendszerek háromdimenziós modellezését hangsúlyozta. "A 21. században a vizualizáció újszerű megközelítést biztosít minden üzlet számára. Addigra már az, hogy az üzleti döntések, illetve a szükséges beavatkozások a web sebességével összemérhetők legyenek, nem egyszerűen fontossá, hanem kritikussá válik." Lám-lám. Ismét csak fejünkbe kell vésnünk egy újabb kifejezést - webspeed, vagyis a hálózat sebességével, gyakorlatilag folyamatosan.
Ugyancsak jóslatokba bocsátkozott Craig R. Barrett, az Intel vezérigazgatója is, aki szerint öt éven belül egy vállalat elé teljesen felesleges lesz odabiggyeszteni az "internet" jelzőt, hiszen addigra csak és kizárólag "internet-companyk" léteznek majd (ugye a kedves olvasó is érzi a párhuzamot a Barett és Wang által felvázolt vállalatjövőről...).
Ennek egyik meghatározó katalizátora, hogy a vállalkozások túlnyomó többségére jellemző eladócentrikusságot fokozatosan a vevőközpontúság váltja fel. Ez utóbbi megvalósítása pedig elképzelhetetlen az internet nélkül.
Barrett, aki beiktatása óta erőteljesen vonultatja fel az elektronikus kereskedelem mellett haderőit, minderről kellemesen elbeszélgetett Andrew Grove-val, az Intel korábbi vezérigazgatójával, aki videokapcsolás révén volt jelen. Az Intel élharcosai az általuk felvázolt jövőképet grafikonokkal és számsorokkal támasztották alá, ám ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy mindez csak becslés, azt, hogy mi történik majd valójában, hogy például az elektronikus kereskedelem két év múlva tényleg akkora forgalmat generál-e, mint a táblázatban szereplő érték, ők maguk sem állítják biztosan. Mindehhez mi csak annyit kívánunk hozzátenni, hogy az e-commerce eddig az a terület volt, ahol a trendek alapján kikövetkeztetett számadatok rendre alulmaradtak a valóságos értékektől.