A Sulinet Program Indonéziába is eljuthat
forrás Prim Online, 2004. április 29. 19:40
A magyar tudásexport növelését elősegítő együttműködési megállapodást
kötött április 26-án a Parlamentben az Indonéz Batami Ipari Fejlesztési
Hatóság (BIDA) és az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ).
A megállapodást Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter jelenlétében Ismeth Abdullah a BIDA elnöke és Kóka János az IVSZ, egyben a Magyar-Indonéz Üzleti Tanács elnöke írta alá. Az indonéz-magyar együttműködés kiterjed a gazdasági, kereskedelmi és befektetői kapcsolatok fejlesztésére a két állam között. Egyúttal jó alapot teremt arra is, hogy a magyar IT tapasztalatokat Indonéziában is hasznosítsák, és az információs társadalom fejlesztését szolgáló jó példák ott is megvalósuljanak. A megállapodás keretében sor kerülhet egy, a Sulinet Expressz Programot alapul vevő kísérleti program elindítására, elsőként az indonéz technológiai központként, és az új, korszerű technológiák inkubátoraként számon tartott Batam-szigeten. A tervezett program révén a helyi diákok az interneten keresztül is hozzáférhetnek majd tananyaghoz, és az ismeretek az internetes hálózat révén könnyebben eljuthatnak a távolabb fekvő iskolákba.
Az elektronikus tanulási, kormányzati és más IT projektek sikeres megvalósítása a Batam-szigeten elősegítheti a magyar informatikai exportot a 230 milliós Indonézia egészében is, ahol a 10 000 sziget, az óriási távolságok ezt különösen szükségessé teszik.
A 2004 januárjában megalakított Magyar-Indonéz Üzleti Tanács, amely együttműködik a Magyar-Indonéz Gazdasági Vegyes Bizottsággal, szintén kiemelt feladatának tekinti, hogy a tényleges lehetőségektől ma még elmaradó magyar exportot jelentősen növelje. Ebben a tekintetben már az eddigi rövid idő alatt is tapasztalható előrehaladás.
Kóka János véleménye szerint az IT szektor területén komoly fejlődést mutató ország kiemelkedő lehetőségeket jelenthet a magyar vállalkozások számára a mobiltávközlés, rendszerintegráció, tréning, oktatás, az outsourcing és az internet területén. Az IVSZ által kezdeményezett széles körű együttműködés a várható közvetlen eredmények mellett más ágazatokban, például az egészségügy területén is elő fogja segíteni a piacra jutást, jelentős projektek megvalósítását.
Indonézia a világ legnagyobb kiterjedésű szigetvilága, a Föld negyedik legnépesebb országa. Óriási potenciális gazdasági lehetőségekkel rendelkezik, egyike azon harmadik világbeli országoknak, amely elkötelezett az információ-technológia hatékony használata mellett. Az indonéz nemzeti információs társadalom stratégia 2001-2005 közötti időszakra tartalmaz fejlesztési célkitűzéseket. Ennek értelmében beruházó-barát törvényi háttér megteremtését, az alapvető infrastruktúra kiépítését, az állampolgári, üzleti szféra ösztönzését kívánja elérni. Az információs társadalom megvalósítása alappillérének az oktatást tekinti.