Az oktatóprogramok áttekintését érdemes az alapoknál, tehát az operációs rendszereknél kezdeni, még akkor is, ha az ingyenes Linux egyre inkább teret és komoly üzleti partnereket hódít. A Windows 98 ma már "kötelező irodalom", egy héten belül pedig az Office 2000 is ugyanebbe a kategóriába sorolható, ugyanis a szeptember 10-ét követő napokban az új irodai programcsomag magyar változata is a boltokba kerül - s ezzel egy időben mindkét program oktatószoftvere is kapható lesz az Automex Kft. hálózatában.
Első pillanatban talán furcsának tűnhet, hogy egy CD-n megjelent oktatóprogrammal sajátítsuk el az operációs rendszer és az irodai programcsomag használatát, hiszen ha valaki egyáltalában nem járatos a számítógép- kezelésben, talán még az oktatóprogramot sem képes elindítani. A CD-ket azonban elegendő a meghajtóba helyezni, és az "autorun" funkciónak köszönhetően néhány pillanat múlva önmagától elindul a program.
A Cyberstone által fejlesztett két CD valódi segítséget nyújthat a kezdő lépésekhez - és tegyük hozzá, sokkal olcsóbban, személyre szabott sebességgel, s ezért jobb hatásfokkal, mint ami a tanfolyamokkal elérhető.
Windows98 Kalauz
Az operációs rendszer legapróbb rutinfogásait csakis azok a felhasználók sajátítják el, akik hajlandók megtanulni az indítás után felbukkanó napi tippeket - feltéve, hogy nincs kikapcsolva ez az opció. A legtöbben azonban bármikor találunk olyan új szolgáltatást, amely egyszerűbbé teszi vagy meggyorsítja munkánkat.
Az Automex által kiadott oktatószoftvert valószínűleg nemcsak azok "forgathatják" eredményesen, akik eddig még nem találkoztak a Windows 98-cal, hanem azok a rutinos felhasználók is, akik nap mint nap használják az operációs rendszert.
A program 16 fejezetbe tömöríti a tudnivalókat. Külön foglalkozik az asztal, a tálca, az ablakok, a Start menü felépítésével és működésével, valamint az egér használatával. A következő fejezet a billentyűzet használatát taglalja, majd megismerkedhetünk a Súgó hatásos működtetésének szabályaival, a "meghajtók és fájlok" pontra kattintva pedig az alapinformációktól kezdve a formázásig terjedő tudásskálát sajátíthatjuk el. Még a félprofik is számos ügyes fogást ismerhetnek meg az Intéző és a keresőfunkciók bemutatásából. A további fejezetekben a vezérlőpult és a dialógusablakok titkaira derül fény, illetve az alkalmazásokról kaphatunk információkat. Természetesen az Internet Explorer használatával is részletesen megismerkedhetünk, ráadásul a legújabb verziót "élesben" is kipróbálhatjuk, ugyanis a CD tartalmazza az IE 5.0 magyar változatát. Tanulságos végigolvasni a "Mit tegyünk, ha " fejezetet is, ahol a leggyakoribb hibákat és elhárítási módszereiket foglalták össze a CD készítői.
Az oktatóprogram egyszerű használatát színnel kiemelt kereszthivatkozások és a multimédiás lehetőségeket kihasználó hangos-képes animációk segítik. A Cyberstone oktatósorozatának összeállításakor gondolt a hagyományos tantárgyak, például a kémia és a matematika iránt érdeklődőkre is.
Kémia Kalauz
A CD-ROM a modern szervetlen kémia teljes ismeretanyagának összefoglalóját tartalmazza, nyitó képéről az "Utazás az elemek birodalmában" menüpont, valamint a "Rám ismersz?" című játék nyitható meg.
A kémia világában tett kalandozás kiindulópontja a periódusos rendszer, a táblázaton a 112 ma ismert elem megjelentése mellett az alapvető információkat olvashatjuk el az egérmutatóval kijelölt elemről. Ha részletes ismertetést kérünk, magyarul, angolul és németül is megjelenik az elem neve és minden fontos jellemzője.
Különböző szempontok szerint (például hőmérséklet, felfedezés éve, mezők, fémek) is kérhetjük az elemek jellemzőinek csoportosítását, ekkor jelmagyarázat is segít az adatok értelmezésében. Különlegesen érdekes, hogy megvizsgálhatjuk, milyen hatással van egy elemre a hevítés: a Kelvin-féle skálán akár fokonként emelhetjük a hőmérsékletet, majd látványában is követhetjük a halmazállapot-változásokat. A táblázat elemeinek színváltozása azt jelzi, hogy az általunk beállított hőmérsékleten mely elemek vannak gáz, folyadék, szilárd vagy ismeretlen halmazállapotban.
Végigkövethetjük az elemek felfedezésének idejét is, a beállított évszám mellett megjelenik, hogy mely elemek voltak ismertek a kiválasztott időszakban. Ha a részletes információk ablakában a kiemelt szövegrészletre kattintunk, a program hypertextes felépítésének köszönhetően a kereszthivatkozásokat érhetjük el. Ugyanerről a képernyőről több szempont szerint (előfordulás, előállítás, felhasználás, biológiai szerep, fizikai, valamint kémiai tulajdonságok és vegyületek, természetes izotópok) folytathatjuk a kiválasztott elem megismerését. Tudásunkat a "Rám ismersz?" kvízjátékban próbálhatjuk ki, amely a kémiai anyagok és fogalmak témaköréből több száz kérdést tesz fel, s akár társasjátékká is bővíthetjük a tesztvizsgát, mivel négyen is játszhatjuk.
Matematika Kalauz
Az ajánlás szerint "az érettségi vizsga és az egyetemi felvételi sikeréhez" nyújt segítséget a CD-ROM, s ennek igazolásához elegendő néhány feladatot megnyitnunk. A középiskolai tananyagban könnyen és gyorsan kalandozhatunk, a több ezer oldalnyi hypertextes háttéranyagban a definíciók és tételek mellett 500 feladatot is találunk.
Nyitó képén a következő menüpontok közül választhatunk: elmélet, feladatok, lexikon, és persze megtaláljuk az iskolai élet örök kellékét, a súgót is. Az első két menüpontból a következő fejezeteket érhetjük el: algebra, geometria, vektorok és trigonometria, valamint koordinátageometria, s ezek mindegyikében további három almenüpontról indulhatunk.
Az elméletben háromórányi tananyagot találunk, az elsajátított ismeretek alapján feladatokat oldhatunk meg, illetve tesztekkel is ellenőrizhetjük tudásunkat: közel ötszáz feladatot (megoldásával együtt) találunk e menüpontban. A kérdésre a megadott válaszok közül kell kijelölnünk a megfelelőt, a feladatok részeredményeinek kiszámításához közvetlenül előhívható tudományos számológép áll rendelkezésünkre, amellyel különböző számrendszerekben is számolhatunk. A tanulságosabb vagy nehezebben megoldható feladatokhoz könyvjelzőt tűzhetünk, vagy kinyomtathatjuk az adott oldalt.
A CD-n található lexikon nemcsak a definíciók megértéséhez nyújt segítséget, ugyanis a szó szerinti keresésnél a megfelelő témakörhöz is így jutunk el leggyorsabban.