Synergon: A szisztematikus vállalatfejlesztés a sikeresség záloga
Kovács Attila, 2004. augusztus 11. 16:21
A Synergon mai budapesti sajtótájékoztatóján Száray Lóránt
vezérigazgató elmondta, hogy a csoport 2004. első hat hónapjában
kiegyensúlyozott, terv szerinti eredményeket ért el.
A csoport az idei év első félévében 9912 millió forint árbevételt teljesített, ami forint alapon 12%-kal (euróban 9%-kal) haladja meg a bázisidőszak árbevételét. A cégcsoporton belül a Fibexnél mutatható ki legnagyobb mértékű (57%-os) árbevétel-bővülés, a Synergon pedig Magyarországon stabil, 17%-os növekedést mutat. Az Infinity és a Span stagnáló teljesítményt nyújtott a bázis időszakhoz képest. A csoport 2004. első. félévében nyereséges volt.
A csoportszintű értékesítés szolgáltatástartalma a félév során 39%-ra növekedett. A szolgáltatási tevékenységből származó árbevétel 45%-os erősödést mutatott csoportszinten. A nettó fedezet 7%-kal bővült 2241 millió forintra, a fedezetarány a 2003 első félévi szintjén áll. Az amortizáció nélküli eredmény, az Ebitda 351 millió forint lett, mely 33%-kal magasabb a bázisidőszaki értéknél. Az adózott nyereség 14 millió forint lett a vizsgált időszakban. A Synergon tevékenységi piacain minimális fellendülés látható és érzékelhető, melynek időbeli kiterjedése és további dinamikája bizonytalan.
A Synergon Rt. Magyarországon a félévben növekvő árbevételt (7239 millió forint) egy lassan fejlődő piacon ért el. A vállalat eredményességére további befolyással volt az új tagvállalat, a Synergon Atos Origin piacnövelő hatása. A társaság árbevételének szolgáltatástartalma 36%-ra növekedet, az előző év hasonló időszakában elért 29%-hoz képest. A Synergon az elmúlt félévben - megerősített kereskedelmi tevékenysége révén - bővítette meglévő piacait, szélesítette együttműködéseit ügyfeleivel és partnereivel, és a terveinek megfelelően hozta első féléves eredményeit. A Synergon kereskedelmi fókuszterületein belül a pénzintézeti szektorból származó árbevétel fejlődött leginkább, a többi terület az elvárt szinten teljesített.
A Fibex Kft. 2003-ban újrastrukturálta tevékenységét, ennek eredményeként 2004. első félévében jelentősen növelte árbevételét, illetve üzemi és adózott eredmény szinten is növekedést ért el. A szoros piaci verseny fennmaradása következtében a vállalkozás vezetése a portfolió és a partnerkapcsolatok bővítését folytatja.
Az Infinity, a Synergon csoport cseh tagvállalata a kedvezőtlen piaci folyamatok következtében nettó árbevételében minimális, 1%-os növekedést ért el 2004. január-június hónapjait összehasonlítva 2003 hasonló időszakával. Azonban a vizsgált időszakban a szolgáltatási tevékenységből származó árbevételét 27%-kal növelte, mely eredményeként növekvő, 49%-os szolgáltatásarányt ért el (2003. I. féléve: 39%).
A Span a Synergon csoport horvát tagja 2004 első hat hónapjában 3%-kal alacsonyabb árbevételt ért el. Árbevételének szolgáltatásaránya 54% lett ebben az időszakban, mely alapvetően meghaladja a korábbi átlagos féléves szintet, és a szolgáltatásból származó árbevétele is másfélszeresére növekedett. Mára a vállalat új projektjeinek túlnyomó többsége szolgáltatás vagy támogatási jellegű tevékenységre épül.
A Synergon csoport 2004-re stabil árbevételt és eredménymutatókat vár. A piaci stagnálás enyhe kimozdulására, minimális fellendülésre számít régiós működési piacain, de továbbra is érvényesül az erős verseny és az annak következtében megjelenő árpréshatás. Az EU-csatlakozás piacra gyakorolt beruházási hatásai egyelőre kiszámíthatatlanok. Az IT piacon a korábbiakhoz hasonlóan jellemző a konszolidáció, így a csoport továbbra is keresi az akvizíciós célcégeket, növelve befolyását a régióban. A csoport hatékony működésének javítása érdekében fokozza a tagvállalati integrációt és kihasználja az EU-csatlakozás nyújtotta lehetőségeket a tagvállalati együttműködésre vonatkozóan. Tagvállalati szinten pedig a költséghatékony működés fokozását hangsúlyozza.
A Synergon Informatika Rt., beleértve a konszolidálási körbe tartozó tagvállalatokat is, 2004 első félévében 9912 millió forint árbevételt ért el, ami forint alapon 12%-kal haladja meg a bázisidőszak árbevételét. A Synergon csoport értékesítésének szektorális bontásában a telekommunikációs szektor 14%-kal, a pénzügyi szektor 11%-kal, az ipar, közmű és közlekedés szektor 30%-kal, és az állami szektor 21%-kal képviseltették magukat az időszak során. Az egyéb, szektorba nem sorolt értékesítés 24%-ot tett ki. 2004 első hat hónapjában az értékesítés szolgáltatástartalma 39%-ra növekedett a 2003-as év hasonló időszakában elért 30%-hoz képest, mely konzekvensen növekvő tendenciát mutat. A szolgáltatási tevékenységből származó árbevétel jelentős mértékű, 45%-os erősödést mutatott csoportszinten. Az értékesítési költségek 13%-kal nőttek 2003 (6769 millió forint) és 2004 (7670 millió forint) első féléveinek összehasonlításában. Az értékesítési költségek az árbevétel 77%-át adják. A nettó fedezet a 2004. január 1. és június 30. közötti időszakban 2241 millió forint, míg 2003 hasonló időszakában 2088 millió forintot mutatott, ami 7%-os erősödést jelent. A 2004-es év beszámolási időszakában a cégcsoport árbevételében 23%-ot tett ki a fedezet.
A 2004. év első felében 47 millió forintra (54%-kal) csökkent a csoport üzemi szinten elért vesztesége a 2003-as év hasonló időszakában elért 101 millió forinthoz képest. Összesített hatások alapján az Ebitda 351 millió forint lett, mely 33%-kal magasabb a bázisidőszaki értéknél (265 millió forint). A pénzügyi műveletek nettó eredménye a 2004. év vizsgált időszakában 52 millió forint volt, mely 65%-kal magasabb jövedelmet generált az előző év hasonló időszakához képest.
2004 első hat hónapjában a cégcsoport 11 millió forint adózás előtti nyereséget ért el a 2003 hasonló időszaki 69 millió forint veszteséghez képest. Az adózott nyereség 14 millió forintra növekedett a vizsgált időszakban a 2003 ugyanezen időszakában elért mínusz 85 millió forint adózott eredményhez képest.
A további terveket elemezve, Czakó Ferenc, a vállalatcsoport elnöke kiemelte, hogy a Synergonon belül szisztematikus vállalatfejlesztés folyik. Az idei hazai célok egyike a nagyobb haszonkulcsú tanácsadási tevékenység erősítése, az ügyfél-üzlet alapú fejlesztés, a tudatos tudás-menedzsment erősítése, és elterjesztése, mert mint mondta:" három éven belül ez a hatékony vállalatok sikerességének a záloga".
A Synergon üzletágainak tevékenységére vonatkozó kérdésünkre Száray Lóránt azt válaszolta, hogy a tanácsadás erősítése mellett a hálózatos üzletágat a régióban is szándékoznak kiterjeszteni, a szoftverfejlesztés terén további komoly projektekre (pl. portálépítés) számítanak, a retail üzletág szintén sikerre esélyes a régióban is, míg a hardver-alapinfrastruktúra terén elsősorban ágazat szinten (pl. egészségügy) várnak pozitív változást. A Synergon továbbá figyel a szerinte várható alkalmazás-outsourcing projektekre, amelyek közül minél többen részt is szeretne majd venni.