Teleházi perpatvarok

Kovács Gyôzô Kovács Gyôzô, 1999. szeptember 23. 17:07
A jó hír, hogy Csörnyeföldön szeptember 18-án 14 órakor kinyitott a legújabb dunántúli teleház, a rossz, hogy az 1900-as évek is teleházvitákkal zárulnak, és már bizonyos, hogy a kétezres évek is azzal kezdődnek.
A hazai teleházmozgalom a 2000-es évet egy furcsa bírósági perrel kezdi. Röviden - minden kommentár nélkül - idézet a felperes keresetéből (Ügyiratszám: 24333, érkezett: 1999.06.01.):

A (...) Hippolyt Alapítvány (...) keresetet nyújt be a Magyar Köztársaság Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztériuma (...) és a Magyar Teleház Szövetség Egyesület (...) ellen az idézett jogszabályokba foglalt személyiségi és szerzői jog megsértése, továbbá e tartós magatartással (1994. jún.-tól) okozott kárainak a megtérítésére (kamataival együtt) és az eredeti állapot helyreállítására.

A kereset összege 92,5 millió forint és kamatai, a főbb vádpontok:

A Hippolyt Falumenedzser Rendszer tartalmi komplex megoldását a TELEHÁZ rendszer 1994-től az első teleház (Csákberényi) átadásától folyamatában plagizálták az Alperesek. (...) A plágium célja az eredeti céltól eltérő, ugyanis a társadalmi célt felváltja a politikai cél... Az Alapítvány, mivel hálózati munkáját nem tudta beindítani az előadottak alapján - az Alperesek magatartása és a plágium folyamatossága következtében -, így ezzel párhuzamosan 1994 elejétől vállalkozási tevékenységünkben (társaságiadó-fizetés, költségvetési befizetés) akadályoztatva vagyunk. (...) Erre való hivatkozással kérjük a személyes illetékmentesség engedélyezését...

Az első tárgyalásra a Markó utcában (I. em. 42.) 2000. január 26-án, 13.00 órakor kerül sor.

A Magyar Teleház Szövetség vezetősége 1999. szeptember 8-án ülést tartott, amelyen foglalkozott egy idei vitás üggyel, a pázmándi teleház kérdésével. A legutóbbi, új teleházak létesítésére kiírt pályázaton a Pázmándi Teleház Közhasznú Egyesület pályázatot nyert, s utóbb derült ki, hogy a hatóságok az egyesületet nem jegyezték be, ezért a bejegyzési procedúrát újból kellett indítani. A faluban két teleház-egyesület alakult, a Községi Teleház Egyesület Pázmánd és a Pázmándi Teleház Egyesület, megalakulásuk után mindkét szervezet igényt tartott az elnyert gépekre. A pázmándi önkormányzat kinyilatkoztatta, hogy az előbbi egyesületet (Községi Teleház Egyesület Pázmánd) támogatja. A szövetség vezetősége, a felek meghallgatása után, hosszú vitában úgy döntött, hogy javasolja a Teleház Kht. ügyvezetésének, az 1999. január 19-én megkötött támogatási szerződés alapján a pázmándi teleház rendelkezésére bocsátott eszközök haladéktalan visszavonásáról gondoskodjék, s egyben felhívja a vitázó feleket, hogy a teleházmozgalom tekintélye megőrzésének és céljainak Pázmánd községben való elérése érdekében a vitás kérdéseket kölcsönös engedményekkel, közösen rendezzék. Amennyiben ez megtörténik, az elnökség javasolja a kht.-nek, teremtse meg a lehetőségét, hogy Pázmándon mindkét vitázó fél részvételével működő teleház jöjjön létre.