EF-S objektívek a Canon fényképezőgépeihez

forrás Prim Online, 2004. szeptember 1. 17:00
A Canon bejelentette az új EF-S 17-85mm-es, f/4-5.6 IS USM és EF-S 10-22mm-es, f/3.5-4.5 USM nagylátószögű EF-S objektíveket.
Mindkét objektívet haladó digitális fotósok számára fejlesztették, csak a Canon EOS 20D és EOS 300D digitális tükörreflexes fényképezőgépekkel használhatók. Az objektívek fókusztávolsága 35 mm-es filmes gépre vetítve 27-136 mm-nek, illetve 16-35 mm-nek felel meg - az objektíveket kifejezetten az egyre nagyobb számú, digitális tükörreflexes fényképezőgépet használó fotósok elvárásainak megfelelően alakították ki.

Mindkét objektív USM (Ultra Sonic Motors) gyűrűvel készül, amely nagyon halk automatikus élességállítást biztosít. Az optikák olyan funkciókkal rendelkeznek, amelyekkel a Canon L-sorozatú professzionális objektívekéhez hasonló képminőség érhető el.

Normál

Az EF-S 17-85mm-es, f/4-5.6 IS USM objektív ideális utazáskor, általános természetfotózáskor és a mindennapi használatban. Ez a jó minőségű, könnyű objektív egy mindenütt jól használható "normál" zoom optika. A félprofesszionális felhasználók igényeinek megfelelően kialakított kiemelkedő minőségű objektív 17 lencsetagból áll (12 csoportban elhelyezve) és egy kétoldalú aszférikus lencsetagot is tartalmaz, amellyel éles, még a szélén is részlet-gazdag felvételek készíthetők.

Nagylátószögű

Az EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM a jelenleg legkönnyebb és legkisebb 16-35 mm-es (kisfilmes formátumra vetítve) zoom objektív, amely ideális természetképek vagy beltéri felvételek készítéséhez, valamint azoknak a fotósoknak is megfelelő választás, akik szívesen fényképeznek rövid gyújtótávolsággal a különleges perspektívahatások elérése érdekében. Az objektívvel emellett akár 24 cm-es tárgytávolságnál is tökéletes felvételek készíthetők. Az EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM-hez hasonlóan, az EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM is kiemelkedő minőségű objektív, amely Super UD (Ultra-dispersion) üveglencsét, és két aszférikus lencsetagot is tartalmaz. Az objektív összesen 13 lencsetagból áll (amelyeket 10 csoportban helyeztek el). A nem forgó frontlencse lehetővé teszi polárszűrők és átmenetes szűrők használatát is, amiket a tájképek készítésekor a fotósok rendszeresen használnak, és amikkel az objektív még jobban kihasználható.

EF-S bajonett

Mindkét objektív Canon EF-S bajonettel rendelkezik, amely az EOS 20D és EOS 300D digitális fényképezőgépeken is megtalálható. Ezeknek a fényképezőgépeknek az APS-C méretű képérzékelője miatt az eredeti fókusztávolság 1,6-szorosára nő. Míg ez telefotó készítésekor egyértelmű előny, a nagylátószöget igénylő felvételeknél nehézséget okozhat. A digitális fotósok igényeire válaszolva a Canon kifejlesztette a nagylátószögű EF-S objektív bajonettet. Az EOS 20D és az EOS 300D kompatibilis az összes, jelenleg kapható EF objektívvel, míg az EF-S objektívek csak ezzel a két fényképezőgéppel használhatók. Az EF-S objektíveket kifejezetten az APS-C méretű képérzékelővel ellátott digitális tükörreflexes fényképezőgépekhez fejlesztette a Canon, így azok megfelelőek a haladó fotósok által gyakran nagylátószöggel készített felvételekhez is.

Az EF-S elnevezésben az S jelzés a short back focus (rövid hátsó élességállítás) kifejezést takarja. Ez olyan rendszer, amelynél az EF-S objektív hátsó lencsetagja az átlagosnál közelebb kerülhet az APS-C képérzékelős fényképezőgépek szenzorához. Az EF-S objektíveken egy fehér objektív bajonett jelölés látható, míg az EF objektívek továbbra is a megszokott piros jelöléssel kerülnek forgalomba. Az objektívet egy gumigyűrű védi a sérülésektől - az optika akkor is sértetlen marad, ha azt nem kompatibilis fényképezőgépre próbálják meg felhelyezni.

Gyors automatikus élességállítás

Mindkét objektívben gyűrű-típusú USM motor található, amely ultrahangos vibrálásokkal éri el a példa nélkül álló élességállítási sebességet. A Canon gyűrű-típusú USM-jei az objektívet precízen és nagy pontossággal tartják abban a pozícióban, amelyben a fényképezőgép beállította a megfelelő élességet. A pontosság és gyorsaság továbbfejlesztése érdekében mindkét objektívet úgy fejlesztették ki, hogy azok pontosan illeszkedjenek az EOS 20D és EOS 300D fényképezőgépekhez. Az objektíveket bármikor kézzel is be lehet állítani, anélkül, hogy a motor megsérülne.

Tetszetősen elmosott háttér

Mindkét objektív elektromágneses diafragmát (EMD) tartalmaz, így gyakorlatilag tökéletesen kör alakú blendét alkot. Ezzel kellemesen elmosott háttér érhető el, ha a fotós a téma kiemeléséhez minimálisra csökkenti a mélységélességet.

Digitális fényképezéshez tökéletes

Az objektívek bevonatának tökéletesítése révén a Canon mérnökeinek szinte teljesen sikerült kiküszöbölnie a képen megjelenő fényfoltokat, árnyakat, amelyek digitális fényképezőgépeknél, a képérzékelőről visszaverődő fény miatt gyakrabban megjelennek. A bevonat csökkenti a lencsék felszínéről visszaverődő fény mennyiségét, végeredményben pedig éles, torzulásmentes, természetes színegyensúlyú képeket eredményez.

Tárgytávolság-függő vakurendszer

Mindkét objektív képes a tárgytávolság-adatok közlésére, így együtt használhatók az EOS 20D E-TTL II vakurendszerével. Az objektívek a Canon EX sorozatú Speedlite vakuegységeivel együtt használva kiemelkedően jó vakuexpozíció-mérést tesznek lehetővé.
Mindkét objektívhez kapható napellenző is (opcionális).

A Canon nagy hangsúlyt fektet a környezetvédelemre, ezért az objektívekben kizárólag ólommentes üveg található.