Négy nagyvezér, Hitler, Roosevelt, Churchill és Sztálin egy döntő napja, mintha egy-egy kamera követte volna őket egy álló napon át. A történelem menete megváltozhatott volna ettől a naptól. Csak a színészek arcát manipulálták, a HP támogatásával.
A kábítószerfüggő, apátiás Hitlert épp meg akarják gyilkolni, Roosevelt halálosan beteg a paralízisétől, Churchill se az egészség bajnoka, bűzlik a szesztől és vegyi fegyverekről vizionál, Sztálin pedig depresszióban lézeng a Moszkva környéki dácsájában. A Discovery csatornán a hét végén vetítették ezt a többrészes műsort, beavatva a nézőt a technikai trükkökbe is. Természetesen a számítástechnika csak az egyik fontos eleme volt annak, hogy ezt a műsort el lehessen készíteni, de az eredmény bombasztikus. Hogy történetileg is hű, az nem valószínű. De akár történhetett volna így is. Műalkotás!
Mert, ugye, nyilvánvaló, hogy a negyvenes években az adott napon senki nem forgatott az érintett személyekről filmet. Különösen nem, színesben, bár már létezett színes technika. Annyira, hogy már korábban is összeállítottak egy komplett színes sorozatot az egész második világháborúról, beleértve Pearl Harbort vagy az orosz frontot is. Hogy ebben mennyi szerepe volt a fekete-fehér filmek átszínezésének, az pontosan nem ismert. De, mint a Ludas Matyi, az első magyar színes film most befejezett rekonstrukciója kapcsán sejthetjük, tart már ott a színezési technika, hogy sok ilyen trükköt bevethettek.
Azért, szerencsére, ha nem is arról a napról, de bőven maradtak fenn felvételek abból a korból. Az már kevésbé igaz, hogy a négy helyszínről is. Hitler poroszországi (ma lengyel területen fekvő) bunkeréről, ahol a merénylet történt, Roosevelt pullmankocsijáról, amelyen utazgatva vezényelte Amerika háborúját, Churchill közönséges bérházi lakosztályáról (a rezidenciáját Hitler V1-es szárnyasrakétája rombolta le), vagy Sztálin, azóta eltakarított, dácsájáról. Ezeket mind újra meg kellett építeni, korhűen. A szerepelők "mérethű" kiválogatásához talán épp elég filmkocka volt, de az arcuk mimikájának az utánzásához szükségesekről már nem mondható el ugyanez. És akkor még el kellett találni a korabeli helyszínek fényviszonyait, ami végül jól sikerül, sok-sok kópia levetítése és megmérése árán.
A merénylet szervezőjének, Stauffenbergnek a fia is kommentálta a történteket. A szerzőgárda három évnyi munkája van a mű hátterében. Vagy 250 könyvet, 150 más forrásművet, és több ezer filmrészletet használtak hozzá, valamint 15 szaktörténészt kérdeztek meg róla.
A cikkíró az összes poént nem akarja lelőni, csak az étvágyat felcsiklandozni. A filmet meg kell nézni. És a közszolgálati tv-nek is javasolja műsorra tűzni. Méghozzá mihamarébb! A Discovery Channel magyar programja "Életre kelt történelem: A Hitler elleni összeesküvés" címmel tartja műsoron.
A
http://discoverychannel.co.uk/virtualhistory/ pages/making_of/future_of_footage.shtml oldalon egy részlet megtekinthető a filmből.