eLearning Fórum: növekvő részvétel, kulcsszó a bizalom
Kovács Attila, 2004. november 17. 17:40
230 jelentkezővel, 160 résztvevővel tartották meg ma Budapesten az ötödik eLearning Fórum nevű konferenciát.
A 15 előadást, két panelbeszélgetést magába foglaló és két miniszter (Magyar Bálint - OM, Csizmár Gábor - FMM) tevőleges részvételével megtartott esemény megnyitóján a programbizottság részéről Mlinarics József, a szervezők nevében pedig Hutter Ottó (MTA Sztaki) és Zárda Sarolta (Számalk Oktatási Rt.) üdvözölte a megjelenteket.
"A résztvevők számában az előző fórumhoz képest idén 30%-os a növekedés. Ez azt is jelenti, hogy már nem csak a helyét keresi az eLearning piac, amely ma még mintegy 2-3 milliárd forintos lehet, azonban az EU-s projektek beindulásával jövőre jelentősen nőhet. Továbbá: a téma iránti nagyobb kormányzati figyelem mellett több sikeres megvalósításról is beszélhetünk, s a közeljövőben a tapasztalatokat is kiértékelhetjük" - mondta Hutter, aki a gazdagodott programból kiemelte a Sulinet SDF projektet és a NIIF központi szerverén létrehozott felsőoktatási tananyagbázist. A szakember úgy véli, az üzleti szektorban ma 15-20 cég, míg az oktatás területén minden köz- és felsőoktatási intézmény - mint felhasználó - foglalkozik eLearninggel.
Zárda Sarolta, a Számalk Oktatási Rt. vezérigazgatója köszöntőjében emlékeztetett rá, eLearning rendszerüket ez év szeptemberében 10 ezren vezették be sikeresen. Arra a kérdésre, mire lenne e téren most szükség, azt a választ adta, hogy mind az oktatók, mind a hallgatók, oktatási hatóságok és oktatásminősítő szervezetek részéről a technológia iránti bizalomra.
A két plenáris kerekasztal-beszélgetés közül az elsőhöz Szűcs András (BME) tartott felvezető előadást, "Az eLearning helye a tanítás-tanulás és értékelés folyamatában" címmel. Áttekintette, hogyan alakult az eLearning értelmezése, pozíciója, piaci és EU-s oktatáspolitikai megközelítése. Panel az eLearning fejlődésének jövőbeni lehetséges irányait járta be. A délutáni második plenáris kerekasztal-beszélgetés az egész életen át tartó tanulás és az eLearning kapcsolatát járta körül, felvezető előadást tartott Csizmár Gábor és Magyar Bálint.