SCI-Nap: továbbra is húzóerő a mobil- és az internet-technológia

Kovács Attila, 2004. november 23. 14:12
„SCI-Nap” néven tartott félnapos szakmai rendezvényt november 23-án a SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs Rt. A tíz előadást meglehetősen sokan, nyolcvanan hallgatták meg. Bevezetőjében Kocsis László, ügyvezető igazgató röviden körvonalazta a vezetékes és vezeték nélküli hazai távközlési piacot.
Szerinte a szolgáltatók egyre erősebben költségkontrollal dolgoznak, ugyanakkor a mobil- és internet-technológia továbbra is húzóerőnek számít. A vállalati felhasználóknál folyamatos a technológia-váltás, a közszférában pedig egyre erősebbek a megszorítások, az ilyen intézmények egyre jobban a szolgáltatók felé fordulnak, csökkenő tendenciát mutat a saját beruházások saját megvalósítása. A 25 fős SCI-Network idén árbevételcsúcsot, több mint 1 milliárd forintot tervez. Hálózati tevékenységek között fontos újdonságnak tartják az rt-nél a hálózatmenedzsmentet. Az idei projektek közül kiemelhető a Monor Telefon Társaság részére történt ADSL-szállítás, továbbá a GTS Datanet számára 3,5 GHz-es PMP rendszer üzembe helyezése, illetve a MÁV Informatika részére komplett IP-menedzsment rekonstrukció végrehajtása.

Az előadások két szekcióban kerültek sorra. A vezeték nélküli szekcióban szó volt a WiMax nemzetközi és hazai szabályozásáról, az Alvarion cég WiMaxra-kész termék portfoliójáról, az ODFM technológiáról és Alvarion alapú megvalósításáról, a hotspot technika gyakorlatáról, a SCI által képviselt Ceragon cég gyártási platformjáról a mikrohullámú nagysebességű pont-pont összeköttetések terén.

Grad János (NHH) a jelenleg hazánkban még nem engedélyezett WiMax technológia szabályozási aspektusait fejtegetve, többek között a következőket állapította meg: a WiMax az 5 GHz-es sávot használja (5470-5725 MHz között); a hazai jogszabályok előkészítése folyamatban van, a kormány- és IHM-rendelet az EU-s hatályba lépéssel egy időben, várhatóan 2005. január 1-jével jelenik meg; a használat mentes a hatósági eljárásoktól, azaz nem szükséges hozzá rádióengedély, nincs fizetendő frekvenciadíj; a használat ugyanakkor felelősségteljes magatartást igényel az operátoroktól és felhasználóktól.

A vezetékes szekció előadásai többek között a következő témákat dolgozták fel: meglévő hálózatokról történő migráció új generációs hálózatokra; IP telefónia megvalósítási esettanulmánya; hálózatbiztonság; SCI-Network eredmények a hálózatmenedzsment terén.