Részvényenként 13,05 euró a Telekom Austria kibocsátása
MTI Sajtóadatbank, 2004. december 6. 09:35
Az osztrák ÖIAG állami vagyonkezelőnél pénteken bejelentették, hogy a
Telekom Austria további privatizálására részvényenként 13,05 eurós árat
állapítottak meg, miután a felkínált 17 százalékot - 85 millió
részvényt - már előző nap, négy óra leforgása alatt elkapkodták ezen az
áron a megcélzott hazai és nemzetközi intézményi befektetők. A kínálati
ársáv 12,80-13,05 euró volt.
Telekom Austria kereskedését péntek reggel felfüggesztették a bécsi értéktőzsdén, a délelőtti újrakezdés után 13,61 euró volt, délután, röviddel zárás előtt, 13,45 eurónál tartott, 0,10 euróval, azaz 0,75 százalékkal drágábban a csütörtöki zárónál. Szerdán, az ajánlat hivatalos meghirdetése után 12,88 eurón végzett, 0,08 euróval drágábban, mint kedden. Az ÖIAG bevétele a mostani privatizálásból 1,109 milliárd euró.
Az ÖIAG szerint ez a legnagyobb kibocsátás az osztrák tőkepiac történetében, értéke nagyobb a Telekom Austria első tőzsdei kibocsátásánál is, amely 2000-ben volt. A bécsi értéktőzsde vezetője, Stefan Zapotocky megállapította, hogy a mostani kibocsátással az idei új bevezetések értéke elérte a 3 milliárd eurót, ami ugyancsak rekord az éven belüli bécsi tőzsdei bevezetések történetében. Ezzel a bécsi tőzsdén jegyzett részvények összértéke meghaladta a 60 milliárd eurót, vagyis három év alatt megkétszereződött az érték.
A mostani értékesítéssel az ÖIAG - vagyis az állam - részesedése 30,2 százalékra csökken a volt távközlési monopóliumban, és a közkézi rész 69,8 százalékra nő - közölték a vagyonkezelőnél csütörtökön. Az ÖIAG közleménye ismét nem utalt semmivel az utóbbi napokban elterjedt gyanúra, hogy az ÖIAG tervezi még további 10 százalék eladását is egy szaúd-arábiai családnak.
Mivel így az ÖIAG részesedése a meghatározó 25 százalék plusz egy részvény alá csökkenne 47,2 százalékról, a vagyonkezelő, befolyásának megőrzése végett, konzorciális megállapodást akar kötni a szaúdi vevőkkel, annak mintájára, ahogyan az OMV olajtársaságban jól működő konzorcium van az ÖIAG és az Abu Dzabiban bejegyzett IPIC olajipari befektető-társaság között - írta a Die Presse néhány napja. Sajtóértesülések szerint a további közvetlen értékesítés még körülbelül 650 millió eurós bevétel hozna.
Az osztrák ÖGB szakszervezeti központ szerdán elítélte az eladási terveket. A kormány az infrastruktúra alapjait veszélyezteti - mondta az ÖGB vezető titkára, Richard Leutner. Felelőtlenségnek nevezte, hogy a kormány kijebb akar vonulni olyan jól jövedelmező, nyereségét minden várakozáson felül növelő cégből, amilyen a Telekom Austria. Kedden már az Osztrák Munkáskamara is bírálta az eladást, figyelmeztetve, hogy az ÖIAG-nak legalább a 25 százalék plusz egy részvényes részt meg kellene tartania. Úgy vélte, hogy a kormány a
közüzemi ellátási kötelezettségét alárendeli a költségvetési hiány "befoltozásához" fűződő érdeknek.
A volt állami távközlési monopólium tőzsdei privatizálása 2000. novemberben kezdődött, akkor az ÖIAG részesedése 44,4 százalék maradt. A Telecom Italia 29,8 százalékot tartott, a közkézi rész 25,8 százalék lett. A Telekom Italia 2002-ben elkezdett kivonulni, ezt idén év elején fejezte be, így most a Telekom Austria 47,2 százaléka az ÖIAG-é, beleértve 5 százaléknyi részvényre váltható kötvényt.
A Telekom Austria két héttel ezelőtt 98,8 millió eurós adózott eredményt jelentett a harmadik negyedről, 17,5 százalékkal többet az egy évvel korábbi 84,1 milliónál. A forgalma 2,6 százalékkal 1,046 milliárd euróra nőtt 1,019 milliárdról. Ezzel az első kilenc hónapban 205,2 millió eurós adózott eredményt ért el, 37 százalékkal többet a tavalyi első kilenchavi 149,8 milliónál. A forgalma 3,031 milliárd euróra nőtt 2,951 milliárdról. Szeptember végén a nettó adóssága 2,072 milliárd euró volt, 565,1 millióval kevesebb, mint tavaly év végén.