Harmadikak lettek a szegedi egyetemisták egy számítástechnikai világversenyen
MTI Sajtóadatbank, 2004. december 9. 10:30
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) hallgatói harmadik helyezést értek el egy mechanikai és automatizálási világversenyen, melyet a tajvani oktatási minisztérium szervezett - tájékoztatta szerdán az MTI-t Gyeviki János adjunktus.
A Tajvanról on-line kapcsolaton keresztül irányított vetélkedőn házilag készített, elképesztően nagy precizitással működő berendezéssel vett részt három szegedi diák. Európából egyedül a dél-alföldi egyetem diákjai jutottak be a világ legjobb tíz csapata közé.
Csiszár Attila fizikus-informatikus, Varga András gépész és Kovács Eszter angol szakos hallgatók olyan gépet mutattak be, amely a ezredmilliméter pontossággal végzi el a beprogramozott műveleteket.
A berendezést tizenöt éves kutatómunkával Gyeviki János az SZTE Élelmiszeripari Főiskolai Karának adjunktusa fejlesztette ki; a programozásba bekapcsolódott Rózsahegyi Kálmán mérnök is. A tervezés elején még fél milliméter pontossággal működő gép létrehozása volt a cél, az eredmény azonban egy sokkal precízebb berendezés lett. A gép kifejlesztése nem öncélú játék, a munka során elért eredmények a robottechnikában felhasználhatók.
Külön érdekesség, hogy a gépet házilagos eszközökkel és anyagokból, jórészt kiselejtezett anyagokból állították össze, a hiányzó darabokat pedig Albert Miklós szakoktató készítette el.
A fejlesztési munkába bekapcsolódó diákoknak sikerült a döntőn mindent az előre eltervezettnek megfelelően előadni - közölte a szakember.
Az eltérő időzónák miatt a magyar csapat szerepelt legutolsóként a vetélkedőn. Mint a zsűri közölte, nem csupán a berendezéssel és az annak működését bemutató előadással voltak elégedettek, de a legjobb minőségű kép és hang is Szegedről érkezett az interneten keresztül - mondta Gyeviki János.