Egészségügyi információs mintarendszer három régióban
MTI Sajtóadatbank, 2004. december 13. 09:30
Három régió, Észak-Alföld, Észak-Magyarország és Dél-Dunántúl 4,1 milliárd forintot nyert az egészségügyi információtechnológia fejlesztésére. A pályázatot az év első felében írták ki, az Európai Unió strukturális alapjainak igénybevételével.
Az Észak-Alföldön, Észak-Magyarországon és Dél-Dunántúlon, összesen 4,1 milliárdos összegből megvalósítható információtechnológia fejlesztések célja egyrészt az, hogy az
érintett, s e téren a legelmaradottabbnak számító régiók egészségügyi ellátó intézményei, klinikái, kórházai, rendelőintézetei, háziorvosi rendelői között információs mintarendszereket alakítsanak ki. Másrészt az egyes résztvevők saját, intézményen belüli információs rendszereiket is fejleszthetik.
Az információs mintarendszer segítségével lehetőség nyílik arra, hogy egymás szolgáltatásait igénybe vegyék saját munkájuk segítésére. Ha egy beteg vizsgálatát nem tudja megoldani az adott intézmény, kérheti azt a másiktól és a vizsgálat után számítógépen lekérdezhetik az eredményt. A beteg hozzájárulásával lehívhatók a korábbi vizsgálatok eredményei is. Arra is alkalmas a rendszer, hogy a kezelés érdekében kiírt recepteket elektronikusan küldjék a beteg otthonához legközelebb eső gyógyszertárba. A változás lényege: nem a beteg, hanem a vizsgálatok eredménye "utazik" a gyógyító intézmények között. Ez nemcsak humánusabb, hanem olcsóbb is a korábbi módszernél. Az így kialakuló informatikai hálózathoz számítógépeken keresztül lehet kapcsolódni. Az is elképzelhető, hogy egy-egy korszerű, számítógéppel is felszerelt mentőautóban már a szállítás közben megtudják a beteg kórelőzményét, amelyeket különböző intézményektől kérdezhetnek meg. Különösen fontos lehet ez a kis településeken élő betegek esetében.
A mintarendszerek kialakításához kapcsolódó, intézményen belüli információrendszer-fejlesztések szintén hozzájárulnak, hogy a társult kórházakban és rendelőintézetekben javuljon a betegellátás színvonala. Arról nem is beszélve, hogy így jobban átláthatók lesznek a "betegutak", csökkenthető a párhuzamos vizsgálatok száma, így javul a gyógyítás gazdaságossága is.
Az intézmények közötti információs mintarendszert - amely a vonatkozó európai uniós egészségügyi informatikai szabványokra épül - az említett három régió számára közösen fejlesztik. Így később könnyebben lehet országos hálózattá fejleszteni a rendszert.
A három régióban vezető egészségügyi intézmények látják el a szakmai irányítást az egészségügyi informatikai fejlesztés megvalósításának folyamatában.