A Cesky és a Matáv fej-fej mellett, a TPSA lemaradva
MTI Sajtóadatbank, 2004. december 20. 20:50
A három vezető közép-európai távközlési szolgáltató közül a cseh Cesky
Telecom van a legjobb versenyhelyzetben, vele csaknem egy szinten, de -
főleg a kockázati tényezőnek tekintett külföldi terjeszkedés miatt -
kissé lemaradva a Matáv a második, és jelentős hátrányokkal a lengyel
Telekomunikacja Polska (TPSA) a sereghajtó - áll a Standard and Poor's
pénteken Londonban közzétett éves térségi szektorjelentésében.
A nemzetközi hitelminősítő elemzése szerint a cseh országos telefoncég már elszenvedte a kemény szabályozói változások hatásainak zömét, és az élesedő verseny közepette továbbra is erőteljes üzleti és pénzügyi teljesítményt mutat fel. Jóllehet vezetékes üzletágára jelentős nyomás nehezedik ár és piaci részesedés szempontjából, pénzügyi teljesítménye nagyon erős.
A Cesky Telecom eddigi költségracionalizálási lépései - például a létszámleépítés -, az új, változó díjtételű csomagok bevezetése, valamint az Eurotel Praha mobilszolgáltató most már teljes bekebelezése elő fogja segíteni az erőteljes piaci pozíció fenntartását - áll a Standard and Poor's londoni elemzésében.
A Matávról a hitelminősítő azt írta, hogy a szolgáltató versenyhelyzete a vezetékes piac komoly kihívásai ellenére csaknem olyan erős, mint a cseh cégé, a magyar vállalat nemzetközi terjeszkedése azonban - jóllehet a hosszú távú növekedési stratégia szempontjából van értelme - bizonyos mértékben bizonytalansági tényező, ami hitelképességi szempontból "semlegestől negatívig" terjedő megítélést eredményez.
A Standard and Poor's megjegyzi ugyanakkor, hogy a Macedóniában tevékenykedő és Montenegró felé nyitó Matáv csoportot a stratégiai tulajdonos Deutsche Telekom használja gyakorlatilag növekedési piacokon végrehajtandó felvásárlási és egyesülési ügyletek végrehajtó eszközeként, eredményeit pedig a DT-csoportéiba konszolidálja.
A német vállalat ellenőrző pozíciója fontos javító tényezője a Matáv üzleti kockázati profiljának - áll az elemzésben, amely megjegyzi, hogy az 51 százalékban állami tulajdonú Cesky Telekom nem élvezi a stratégiai befektető jelenlétéből eredő előnyöket.
A lengyel TPSA versenyhelyzete a jelentés szerint a három térségi szolgáltató közül a leggyengébb. Ez a cég birtokolja - 34,1 százalékkal - a legkisebb részt a hazai mobilpiacból (a Matáv a T-Mobile révén 47,6, a Cesky Telekom az Eurotel Prahán keresztül 42,6 százalékot ellenőriz).
A TPSA emellett még nincs kitéve olyan mértékű versenynek, mint a másik kettő; a vezetékes előfizetőkhöz közvetlen hozzáférést engedő helyi szakasz (local loop) felszabadítását valószínűleg csak 2005-ben hajtják végre. Jóllehet a cég a hazai távolsági és a nemzetközi hívások piacán az eddig végrehajtott liberalizálás után is erős pozíciókat őrzött meg, ezt csak jelentős árcsökkentésekkel tudta elérni, ami bevételkieséseket okoz.
A lengyel mobilpiac kínálja azonban a maga 55 százalékos telítettségével a három ország közül a legnagyobb növekedési lehetőséget; a cseh piac - a SIM-kártyák számát tekintve - 100 százalék feletti, a magyar 83 százalékos telítettségű a Standard and Poor's jelentése szerint.
A hitelminősítő összegzése szerint a mind nagyobb kihívások ellenére mindhárom cég megmarad nemzeti piaca legnagyobb és legerősebb szereplőjének a belátható időben.
A Standard and Poor's gyakorlata szerint az általa besorolással nyilvántartott kelet-európai távközlési cégek osztályzata követi a stratégiai tulajdonosét; ennek megfelelően a Matáv besorolása "BBB plusz", pozitív kilátással, csakúgy, mint a Deutsche Telekomé. A magyar szuverén devizaadósi besorolás - amely az általános, bár most már nem kizárólagos hitelminősítői gyakorlat szerint a kereskedelmi adósságkibocsátók adósminősítésének felső határa - ennél eggyel magasabb, elsőrendű "A mínusz", stabil kilátással a Standard and Poor's listáján.