2005-ben a Microsoft újabb regionális és nemzetközi szintű versenyeket és pályázatokat hirdet: az Imagine Cup az egyetemisták, főiskolások és középiskolások informatikai versenye 9 kategóriában. A Windows Embedded Student CahellengE beágyazott operációs rendszerekkel kapcsolatos csapatverseny az egyetemisták és főiskolások számára, a Microsoft Research programja pedig fiatal kutatóknak kínál ösztöndíj lehetőséget.
A Microsoft a Társ a Tanulásban Program
(http://www.microsoft.com/hun/oktatas/pil.mspx) keretében mozdítja elő a közoktatás fejlesztését, eszközeinek modernizálását. A felsőoktatást többek között képzésekkel, kutatási együttműködésekkel és kompetencia-központok létrehozásával segíti.
Imagine Cup 2005Immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre az Imagine Cup, a Microsoft globális informatikai versenye. 2005-ben 9 kategóriában mérhetik össze tudásukat a világ egyetemistái, főiskolásai és idén először középiskolásai is. Az egyes kategóriáknak saját szabályai vannak, van köztük 2 és 3 fordulós, online és offline verseny is. A verseny díjainak összesített értéke kb. 200 000 USD. A döntőt 2005 júliusában, Jokohamában rendezik meg, ahová a döntősök, illetve bizonyos kategóriákban felkészítő tanáraik is utaznak.
A verseny idei témája "a köztünk lévő akadályok lebontása" ("Dissolving boundaries between us"). A versenyzők kilenc kategóriában mérhetik össze tudásukat:
Szoftvertervezés: egy alkalmazást kell elkészíteniük, amely egy mobil eszközt és egy saját XML webszolgáltatást is felhasznál.
Office fejlesztés: egy alkalmazást kell készíteni a Microsoft Office Rendszer segítségével.
Webfejlesztés: olyan ASP.NET alapú oktatási weboldalt kell készíteni, amely a verseny témáját dolgozza fel.
Algoritmus: az egyéni versenyben a versenyzőknek egy online kvízt kell megoldaniuk, majd programozási feladatokat kapnak.
Rövidfilm: a csapatoknak a verseny témáját feldolgozó rövid filmet kell készíteni.
Animáció: a DirectX technológia felhasználásával háromdimenziós animációt kell készíteni a verseny témájáról.
IT: a rendszergazdai ismeretekről teszten és esettanulmányokon keresztül kell számot adni.
Üzleti terv: a csapatok legjobb üzleti ötleteiket dolgozhatják ki.
Vizuális játék: nanorobotokat irányító algoritmusok megírása a feladat, hogy egy virtuális emberi testben gyógyításra használhassák őket.
A többi online verseny mellett a szoftvertervezés kategóriának magyar, offline fordulója is lesz, ahol szintén értékes nyeremények várnak a győztesekre. A nyertes csapat felkészítő tanárával együtt elutazhat Theszaloníkibe, a kelet-közép-európai döntőre. A nyertesek utazásait a Microsoft finanszírozza.
A magyar forduló jelentkezési és az első tervek beadásának határideje 2005. március 1. A csapatoknak először egy alkalmazás terveit kell elkészíteniük, majd magát az alkalmazást is, közülük a legjobb pályamunkákat a zsűri előtt mutatják be a versenyzők.
Az Imagine Cup részleteiről a verseny hivatalos oldalain, illetve a magyar nyelvű tájékoztató oldalakon lehet olvasni.
A versenyre az alábbi címen lehet jelentkezni:
http://hu.imagine.thespoke.net
További információ:
http://www.msportal.hu/imagine
http://imagine.thespoke.net
http://hu.imagine.thespoke.net
Windows Embedded Student ChallengEA Windows CE.NET, a Microsoft beágyazott operációs rendszere kézi-számítógépekhez és más eszközökhöz, ahol fontos a kis méret, vagy a valós idejű végrehajtás.
A Windows Embedded Student ChallengE versenyen a csapatoknak fel kell építeniük saját Windows CE operációs rendszerüket a platformhoz tartozó Platform Builder alkalmazás segítségével, és egy alkalmazást kell elkészíteniük rá, amely valamilyen valós problémát old meg.
A jelentkezés határideje 2005. január 23., a pályamunkák leadásának határideje 2005. április 23. A verseny összdíjazása több mint 23 000 USD, az első díj 8 000 USD.
A versenyről és a zsűrizés szempontjairól bővebben a verseny honlapján lehet olvasni.
További információ:
http://www.windowschallenge.com
Pályázat PhD hallgatók számáraA Microsoft Research (MSR) a Microsoft kutatással foglalkozó részlege. 1991 óta a világ számos pontján tart fent irodát, melyben több mint 800 kutató foglalkozik az információtechnológia jövőjét meghatározó újításokkal.
2004-ben a Microsoft Research Cambridge-i irodája létrehozta az External Research Office-t (ERO), amely az egyetemekkel való együttműködést koordinálja. Az ERO 2004 decemberében kiírt egy pályázatot PhD hallgatóknak, amelyben az információtechnológia, az elektronika és a matematika terén tevékenykedő fiatal kutatókat kívánja támogatni. Külön kiemelt témák azok, amelyek ötvözik az információtechnológia és a hagyományos tudományok, mint például a biológia, kémia, fizika, a neurális kutatás, az anyagtudomány, az immunológia, a természetvédelem, társadalomtudományok és az ember-számítógép kapcsolat eredményeit.
A pályázatokat nem közvetlenül a hallgatók, hanem az egyes intézmények, illetve tanszékek nyújthatják be.
A jelentkezés határideje 2005. április 17. Jelentkezni online lehet az ERO honlapján.
A nyertesek egyenként legfeljebb évi 30 000 eurót kapnak maximum három évig. Azok a hallgatók, akik már részesülnek valamilyen ösztöndíjban legfeljebb 10 000 eurós éves juttatásban részesülnek. Emellett a nyertesek, munkájuk segítésére, kapnak egy-egy TabletPC-t, a hozzá tartozó szoftvercsomaggal. A második év után egyes résztvevők lehetőséget kaphatnak a Microsoft Researchben való kutatásra is.
A pályázat részleteiről a Microsoft Research Cambridge External Research Office oldalain lehet olvasni, itt találhatják meg az érdeklődők a jelentkezési lapot is.
http://research.microsoft.com/ero/phd/További információk:
A pályamunkák elkészítéséhez használható szoftverek beszerzéséről:
http://www.microsoft.com/hun/oktatas/campus.mspx
http://www.microsoft.com/hun/oktatas/msdn_academic_alliance.mspx
Közösségi weboldalak a versenyekkel kapcsolatos kérdéseknek és más technológiai információknak:
http://hu.thespoke.net