A MoBiMouse a hazai piacon pillanatnyilag angol-magyar és magyar-angol alapszótárral kerül forgalomba, amelyet kibővítettek a számítógépen és az interneten gyakran használt szavakkal és kifejezésekkel. Előkészületben van további, más nyelvű szótárak megjelenése is. A szótárprogram a szótár mindkét nyelvén, tehát magyarul és angolul is képes keresni, méghozzá az elolvasott szó szótári alakja alapján.
Újdonság a MoBiMouse for Acrobat, amely az egyik legelterjedtebb elektronikus kiadványformátumot, a PDF-et is támogatja az Adobe Acrobatba beépülő plug-in formájában. Az Adobe Acrobathoz egyedi betűmegjelenítési technikája miatt speciális MoBiMouse-változat szükséges, amely az Acrobat belsejében megjelenített dokumentum felületén működik, és a MoBiMouse alapváltozatával egyszerre is használható. A fordító egér egyébként az ingyenes Acrobat Readerben is használható, mivel a Morphologic rendelkezik az Adobe erre jogosító licencével.
Új szolgáltatások
A szótárak AltaVistája a MoBiDictionary rendszer, amely egyidejűleg teszi elérhetővé a Morphologic saját szótári szolgáltatásait a weben található több száz szótárral. A felhasználónak nem kell egyenként végiglátogatnia az internetes szótárakat, hanem a program maga járja végig azokat, és a felhasználót a talált helyekre vezeti. A MoBiDictionary segítségével akár olyanokhoz is eljuthatunk, amelyeket korábban nem is ismertünk. A MoBiDictionary a www.MoBiDictionary.com internetcímen található.
A nyugati világban is kuriózumnak számít az e-mail felolvasó rendszer. A BME Távközlési és Telematikai Tanszékén kifejlesztett és a Morphologic nyelvi technológiájával támogatott magyar levélfelolvasó a közeljövőben - Levélmondó néven - a Westel 900 mobiltelefon-szolgáltatásaként érhető el.
A Morphologic fejlesztései biztosítják az ékezet nélküli levélszövegek ékezetesítését, azaz szabályos magyar helyesírásúra alakítását, valamint nyelvi elemzésekkel segítik a beszédszintetizáló rendszert.
Folyamatban lévő fejlesztések
A hagyományos szövegszerkesztőkkel létrehozott szövegek SGML-be és XML-be való átalakítását könnyíti és gyorsítja meg a Morphologic MarkupWizard programja.
Ma a nagy intézmények milliókat fizetnek az SGML és XML "lelkét" jelentő DTD-k kézi elkészítéséért. A világon e pillanatban egyedülálló MarkupWizard technikai újdonsága mellett jelentős anyagi megtakarítást is eredményez majd az XML-készítésben. A MarkupWizard a tipográfiai beállítások és a központozás figyelembevételével, a felhasználó által adott leírás alapján automatikusan készíti el az XML-dokumentumot és a DTD-t.
A Morphologic SearchGenius rendszere a webüzemeltetők számára készített, indexszervert támogató nyelvi rendszer, amely az eddigieknél lényegesen pontosabb keresést valósít meg. A SearchGenius nélkül például a tőzsde szó keresésekor nem kapnánk meg a szövegekben egyébként szereplő tőzsdén, tőzsdét, tőzsdére stb. szavakat mint találatot. Ez sokszor a legfontosabb találatok rejtve maradását eredményezi a hagyományos keresőkben. A SearchGenius első megvalósítása hamarosan piacra kerül a Microsoft Index Serverhez. Egy másik alkalmazás már a közeljövőben elérhető lesz az AltaVista, a Yahoo és a többi nagy keresőrendszer felhasználói számára is.
Nemzetközi vizeken a magyar bálna
A Morphologic meghívást kapott az EAMT (Európai Gépi Fordítási Szövetség) Prágában tartott Az Európai Unió és az új nyelvek című tanácskozására.
Az Európai Közösség fontosnak tartja az összes csatlakozni vágyó ország nyelvének - így a magyarnak is - számítógépes elemzését. A Morphologic szakemberei erre irányuló alapkutatásaikról és fejlesztéseikről tartottak előadást. A dolog súlyát mutatja, hogy az Egyesült Államok is, amely tudvalevőleg eddig nem sok figyelmet szentelt a kelet-európai nyelvek problematikájának, az ACL (Amerikai Számítógépes Nyelvészeti Szövetség) által szervezett tudományos konferencián külön szekciót hozott létre a kelet-közép-európai nyelvtechnológia számára, ahol a Morphologic kutatói nagy visszhangot kiváltó előadást tartottak.
Az évezred egyik utolsó könyvújdonsága
A Morphologic két munkatársa - Prószéky Gábor és Kis Balázs - által írt Számítógéppel - emberi nyelven című könyv a lehető legszélesebb körben szándékozik szolgáltatást nyújtani: elmondja a felhasználóknak, hogyan közelítsenek a nyelvi programokhoz, és mit várjanak azoktól, továbbá útba igazítja a rendszergazdákat a nyelvi eszközökkel kapcsolatos problémák megoldásában.