A „Vállalaton belüli elektronikus üzleti rendszerek” elnevezésű pályázat integrált vállalatirányítási rendszerek bevezetését és bővítését; döntéstámogató, illetve üzleti intelligencia rendszerek bevezetését; valamint munkafolyamat-irányítási, elektronikus iratkezelési rendszerek bevezetését támogatja. Az „Üzleti partnerek közötti e-kapcsolat fejlesztése” című pályázat elektronikus piacterek kiépítéséhez és azokhoz való csatlakozáshoz; elektronikus értékesítési és ügyfélszolgálati rendszer létrehozásához; valamint vállalatok közötti elektronikus üzleti kapcsolatok kialakításához nyújt segítséget. Az „Üzleti tartalomfejlesztés támogatása kis- és középvállalkozások számára” és a „Tartalomipari és közcélú tartalomszolgáltatás fejlesztése” elnevezésű pályázatok célja, hogy az emelt szintű szolgáltatásokat nyújtó, a kis- és középvállalkozások működését támogató internetes oldalak jöjjenek létre, valamint bővüljön a versenyképességet támogató közcélú adatok újrafelhasználása és kereskedelme. A GVOP-4.4.1 jelű pályázat a szélessávú internet-infrastruktúra kiépítését támogatja Magyarország üzletileg kevésbé vonzó településein.
Várhatóan márciusban új pályázat jelenik meg „Szélessávú hálózat önkormányzatok általi kiépítésének támogatása Magyarország üzletileg kevéssé vonzó településein” (GVOP 4.4.2) elnevezéssel.
A pályázatok jellemzően a tavalyi konstrukciókra épülnek, de az elmúlt pályázati év tapasztalatait és a pályázó szervezetek igényeit felmérve jelentős egyszerűsítések, pályázóbarát változások történtek, amelyek közül a legfontosabbak a következők:
- a támogatásra jutó, le nem vonható ÁFA támogathatóvá vált;
- a belépési küszöbök, vagyis a minimálisan igényelhető támogatási összegek csökkentek, ezzel több vállalkozás számára nyílik lehetőség pályázat beadására;
- a felajánlható biztosítékok köre a korábbi bankgarancia és kezesi kötelezvény mellett a jelzáloggal bővült;
- a bankgarancia/kezesi kötelezvény ígérvény helyett a pályázat benyújtásához elegendő a pályázó nyilatkozata arról, melyik biztosíték típust kívánja igénybe venni;
- bővült a GVOP 4.1.1 pályázat keretében megvalósítható informatikai alkalmazások köre: 2005-ben a vállalatirányítási és döntéstámogató rendszerek bevezetésén túl munkafolyamat-irányítási, elektronikus iratkezelési rendszerek bevezetésének támogatására is lehetőség nyílik.
Az információs társadalom kiépítését szolgáló, a kis- és középvállalkozások informatikai fejlesztéseit támogató 2005-ös pályázati lehetőségeket az IT Információs Társadalom Kht. előadássorozaton mutatja be. Az „EU támogatások informatikai fejlesztésekre” című rendezvénysorozaton az új kiírások ismertetése mellett a közreműködő szervezet eddigi tapasztalatainak közreadásával segíti a pályázók munkáját.
A rendezvények időpontjai és helyszínei a következők:
március 3. – Győr
március 9. – Dunaújváros
március 10. – Békéscsaba
március 22. – Budapest
március 23. – Debrecen
március 30. – Pécs
április 7. – Székesfehérvár
Az előadásokkal kapcsolatos részletek a www.itkht.hu nyitóoldalán, az Eseménynaptárban találhatóak.
2004. december végéig az IT Információs Társadalom Kht-hoz 602 pályázat érkezett be. A már rögzített pályázatokban 32,76 milliárd forintnyi támogatásra pályáznak a kis- és középvállalkozások, illetve az önkormányzatok.
2005. február közepéig összesen 104 nyertes kapott támogatásról szóló döntést, számukra 14,384 milliárd forint támogatást ítélt meg a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program Irányító Hatósága, jelenleg a szerződéskötések zajlanak a nyertesekkel. A pályázati nyertesek egy része már elkezdte projektjét, a nyertes pályázók első jelentései a projekt előrehaladásáról, illetve a projekttel kapcsolatban felmerült eddigi költségeik elszámolásáról már beérkeztek az IT Kht-hoz.
2005. évi pályázatok