A montenegrói kormány nem kíván új távközlési vállalatot létesíteni

MTI Sajtóadatbank, 2005. március 16. 11:02
A montenegrói kormány nem kíván új távközlési vállalatot alapítani azután, hogy eladta a Matávnak (új nevén a Magyar Telekom Rt.-nek) tulajdonát a monopolhelyzetben lévő Telekom Montenegróból.
A podgoricai sajtó idézte vasárnap Zoran Sekulicot, az állami távközlési ügynökség igazgatóját, aki szerint a Telekom Montenegro privatizációja után a kormányzat nem kíván új távközlési vállalatot alapítani, az állam "tartósan kivonul a távközlésből", és ezen a területen kizárólag szabályozási feladatokat lát majd el az illetékes minisztérium és a távközlési ügynökség révén.

A montenegrói kormány péntek este jóváhagyta, hogy a Matáv vásárolja meg a Telekom Montenegro 51,12 százalékos állami tulajdonrészét. Az adásvételi szerződés áprilistól hatályos. A montenegrói távközlési vállalat részvényesi közgyűlése április 6-án lesz, és addig megváltozik a cég tulajdonosi szerkezete. A Matáv 114 millió eurót ajánlott a Telekom Montenegro 51,12 százalékáért, további 67,288 millió eurót ötéves beruházási program keretében fektet a cégbe.

A sajtó érdeklődése az új cégalapítással kapcsolatosan nem alaptalan. A görög Hellenic Petroleum 2002. októberben megvette a Montenegróban monopolhelyzetben lévő, kotori székhelyű Jugopetrol 54 százalékát, s nyolc hónapra rá a montenegrói kormány bejelentette, hogy új állami olajipari vállalatot akar létesíteni. A görög cég erélyesen tiltakozott, és bejelentette, hogy sérelmeit levélben a görög kormány, az EU és az európai, illetve a nemzetközi pénzintézetek elé tárja. A montenegrói kormány ezután elállt az ötlettől, legalábbis egyelőre nem valósította meg szándékát.

Zoran Sekulic szerint új vonalas és mobiltelefonos szolgáltatók létesítésére egyelőre nincs igény, viszont van érdeklődés két internetes szolgáltató alapítása iránt, amelyek közvetlenül, és nem a Telekom Montenegrón keresztül bonyolítanák le a nemzetközi forgalmat. Sekulic szerint ez rákényszeríti az új cégtulajdonost, hogy ne monopolhelyzete, hanem a piac alapján határozza meg az árakat.

Darko Uskokovic montenegrói gazdasági miniszter vasárnap azt mondta, hogy a kormány kedden írja alá a Matávval az adásvételi szerződést. Szerinte a Matáv kötelezettséget vállalt arra is, hogy március 31. után ajánlatot tesz a kisrészvényesek kezében lévő, közel 49 százalék - összesen 23 millió részvény - megvásárlására is egy hónapon belül, 2,20 eurós áron. A montenegrói kormány pedig vállalta, hogy részvényenként 0,30 eurót fizet minden részvényesnek, aki a Matávnak adja el papírjait. A Telekom Montenegro a múlt héten valamivel 2,50 euró alatt volt a tőzsdén.

Montenegróban úgy tudják: a Matáv vállalta, hogy teljesíti Telekom Montenegro és a montenegrói posta közötti szerződésből eredő kötelezettséget, és ennek alapján jövőre és 2007-ben 2,4 millió eurót fizet ki a postának. A podgoricai egyetem az elkövetkező húsz évben ingyen használja a Telekom Montenegro helyi vonalait. A magyar cég vállalta, hogy a montenegrói kormány beleegyezése nélkül az elkövetkező öt évben nem adja el részvényeit, és ha mégis továbbadja azokat a Deutsche Telekomnak - amely a Matáv többségi tulajdonosa -, akkor a német cég lesz köteles teljesíteni az adásvételi szerződésből eredő kötelezettségeket.