Joseph Reger, a Fujitsu Siemens főtechnológusa a CeBIT-en bemutatta a vállalat kutatói által fejlesztett szén nanocső technológia prototípusát. "Az új eszközből 6-7 év múlva lesz tömegtermék" - mondta Reger.
Reger szerint az új technológiára szükség lesz a következő generációs, nagy teljesítményű mikroprocesszorokhoz.
"A világon az első mikroprocesszort az Intel vezette be 1971-ben. A 4004 típusjelű processzor 2300 tranzisztort tartalmazott. A ma, nagy tömegben használt mikroprocesszorok átlagosan 200 millió tranzisztort tartalmaznak. A tranzisztorok mérete folyamatosan csökken" - mondta Reger. "10 év múlva szükség lesz az új technológiára, mivel a tranzisztorok mérete nagyon kicsire csökken."
Ha a tranzisztorok mérete a mikroprocesszorokban egy bizonyos méret alá csökken, rézvezetékkel nem lehet összekötni a tranzisztorok rétegeit, mivel a rézvezetéken átfolyó áram interferál a jelekkel.
"A rézhuzal nem dolgozik, ha a mikroprocesszorok gyártásához használt technológia vonalszélessége 40 nm alá csökken" - mondta Reger. A szén nanocső használata megoldja az interferencia problémát. "A nanocső 1000-szer nagyobb energiát képes pumpálni, mint a réz, problémák nélkül."
Az Intel társalapítója, Gordon Moore néhány nappal korábban egy konferencián szintén beszélt nanocsövek lehetséges alkalmazásáról. Moore előrejelzése szerint azonban a szén nanocsöveket a lapkákon elsősorban tranzisztorokhoz és nem a tranzisztorok összekötéséhez használják majd. A tranzisztorok összeköttetése már jelenleg is nagy probléma és a jövőben is az marad. Ezért intenzív kutatásokat kell folytatni a szilícium tranzisztorok hatásfokának növelésére.
A nanotechnológia másik nagy területe - ahol gyors elterjedése várható - a hálózat és a tárolók. A modern hálózatokhoz üvegszálas kábeleket használnak, amelyeken villamos jelekből átalakított optikai jeleket továbbítanak, amelyeket a vonal másik végén újra villamos jelekké alakítanak. A Fujitsu már fejlesztett egy tükör alapú optikai kapcsolótechnológiát, amely laboratóriumban már működik.
"A tükörtömb nanoméretű" - mondta Reger. Az új technológiával gyártott eszközök hamarosan tömegtermékké válhatnak. "Bár ezek még nem termékek, de rövid időn belül tömeggyártás fázisba kerülnek."
A tároló területén Reger az IBM Millipede technológiát említette, amely a korábbiaknál több adat tárolását teszi lehetővé egy bizonyos lemezfelület területen, még pedig úgy, hogy a lemez felületére mechanikusan és nem elektromosan írnak.