A szakértők világszerte egyetértenek abban, hogy a 84 éves korában
szombaton elhunyt pápa érdeme, hogy a Katolikus egyház mindennapjai
részévé tette az elektronikus kommunikációt, és támogatta annak
elterjedését.
Az immáron két hónapja egészségi gondokkal küzdő pápa halála egy olyan időszakot zárt le, melyben a korábban perifériális jelenségnek számító információ technológia komoly támogatást kapott társadalmi elfogadottsága megalapozásához. Mint ismeretes, az egyházfő olyan érdemeket mondhat magáénak, melyeket ma elfogadottnak tartunk egy pápa részéről, ám előtte példanélkülinek számítottak. II János Pál beiktatása előtt ismeretlen volt az utazó pápa fogalma, aki más nemzetek nyelvét tanulja, azokon szólítja meg hívőit, ellátogat mind a zsidó, mind az arab, mind az ortodox közösségek földjére, valamint egyházak közötti összefogást sürget, és ezzel alapvető fontosságú társadalmi folyamatokat indít meg.
Ez a nyitottság az IT-vel szemben is kézzelfogható, az elutasítás helyett olyan intézmények kerültek bevezetésre, mint például a Verizonnal kötött megállapodás révén létrejött napi pápai üzenetek küldése mobiltelefonokra. Szintén II. János Pál pápasága alatt hoztak létre egy külön weboldalt azzal a céllal, hogy az egyházfő üzenetei közvetlenül és minél gyorsabban juthassanak el a hívőkhöz. A pápa friss szemléletére utal, hogy a 36. világkommunikációs napon, 2002-ben külön beszédben emelte ki az internet fontosságát a kommunikációban. II. János Pál szavait igazolja, hogy egészségi állapota rosszabbodásának hírére már pénteken részlegesen elérhetetlenné vált a Vatikán weboldala (
http://www.vatican.va/) a megnövekedett forgalom miatt. Az elemzők egybehangzó véleménye szerint II. János Pál társadalmi nyitottsága jelentősen hozzájárult világunk mai képéhez, és ezzel pozitív hatást gyakorolt a nem hívők, vagy más felekezetűek életére is.