2005. április 19-én 17:00 és19:30 óra között a Műegyetem Schönherz Zoltán Kollégiumában (Budapest, XI., Irinyi József u. 42.) kerül megrendezésre a II. Simonyi Konferencia. Az ingyenes esemény a "jövő konferenciája" fantázianevet is viselhetné, hiszen az öt előadó a közeljövő meghatározó infokommunikációs technológiáival ismerteti meg a résztvevőket.
Az előadások témái: VoIP - a jövő telefonja; konvergens vállalati hálózatok; WiMax - a vezeték nélküli széles sáv; komplex rendszerek tervezése FPGA-n; televíziózás a XXI. században.
A "VoIP - a jövő telefonja" című előadás ismerteti az egyre nagyobb teret nyerő VoIP (Voice over IP) technológiát. Az előadó szerint VoIP-t nagy valószínűséggel már mindenki használt, aki távolsági telefonbeszélgetést folytatott, mivel több szolgáltató ilyen módon bonyolítja le a központjai közti forgalmat. Az internetezők körében pedig egyre népszerűbb, ingyenes beszélgetést lehetővé tévő Skype szintén erre technológiára épül. A résztvevők egy éles, valódi VoIP rendszer működésébe is betekintést nyerhetnek.
A WiMax-szal foglalkozó előadásban többek között szó lesz arról is, hogy ennek a technológiának a jövőjét tekintve megoszlanak az elképzelések, vannak, akik a 3G rendszerek konkurenciáját látják ezen eszközökben, más vélemények szerint a két rendszer hatékonyan kiegészítheti egymást. A WiMAX jövőbeli elterjedése még számos tényezőtől függ, amelyek közül meg kell említeni a szabványosítás kérdését, hiszen például a mobilitás kérdése még nem megoldott. Nagyon fontos megoldani a különböző 802.16 alapú rendszerek együttműködését is, mert ez jelentősen befolyásolja a WiMAX sorsát. Az ilyen irányú tesztelési feladatokat 2005 júniusában kezdik meg, amely a remények szerint nagyban hozzájárul a WiMAX sikerességéhez.
Ismeretes, hogy a Műegyetem Simonyi Károly Szakkollégiuma azon informatikus és villamosmérnök hallgatókat fogja össze, akik a szakmájuk iránt kiemelten érdeklődnek, és az egyetemi képzést kiegészítő, magasabb szintű ismeretekre is szert kívánnak tenni.
A szakkollégisták által rendezett, immár második tudományos konferencia célja, hogy betekintést nyújtson az informatikai és villamosmérnöki kutatások élvonalába.
A szakkollégium stúdiótechnikával foglalkozó részlege, a Budavári Schönherz Stúdió az előadásokat élőben közvetíti az interneten, az adásra mutató link a konferencia honlapján, a
http://simonyi.sch.bme.hu/konferencia weboldalon érhető el.