Az OpenRAW Munkacsoport független érdekérvényesítő szervezet beindította saját weboldalát, így ezentúl az internet széles nyilvánossága előtt folytatja küzdelmét a nyílt és dokumentált RAW fotóformátum(ok) megvalósításáért.
A RAW az a formátum, amelyben az egyes digitális fényképezőgépek a felvétellel kapcsolatos összes információt tárolják, így egyfajta digitális negatívként is felfogható. A profi fotósok és sok lelkes amatőr is leginkább a RAW képekkel szeretnek dolgozni: egyrészt ugyanis az ilyen képfájlokat lehet a legrugalmasabban szerkeszteni, másrészt pedig így érhető el a lehető legjobb képminőség. A probléma az, hogy a különböző, akár ugyanazon gyártótól származó készülékek más-más RAW formátummal, illetve ezeket feldolgozó szoftverekkel rendelkeznek (jelenleg a szervezet adatai szerint legalább 100-féle eltérő RAW formátumot használnak), ráadásul a cégek nem osztják meg külső fejlesztőkkel ezek kódjait. Ebből aztán további gondok származnak, a kódok híján például lehetetlen az egyes felhasználói igényeknek külön-külön megfelelő, harmadik fél által készített képfeldolgozó szoftverek kifejlesztése. Könnyen belátható ugyanis, hogy más-más igényei vannak egy adott RAW formátumot kezelni tudó programmal szemben mondjuk egy sajtófotósnak, vagy egy fotóművésznek. Szintén komoly problémát jelent, hogy az újabb fényképezőgép-típusok szoftverei többnyire nem támogatják a korábbi RAW formátumokat, így előfordulhat, hogy egyes felhasználók memóriakártyán tárolt RAW képfájljai idővel előhívhatatlanokká válnak. Ezen is segítene az, ha független szoftverfejlesztők visszamenőleges kompatibilitást is biztosító alkalmazásokat szerkeszthetnének az egyes RAW formátumokhoz.
Az OpenRAW Munkacsoport azt szeretné elérni, hogy a gyártók nyilvánosan dokumentálják és tegyék közzé a RAW képformátumaikkal kapcsolatos adatokat, ezáltal egy csapásra megoldást kínálva fent elsorolt problémákra. A szervezet szerint egy egységes RAW szabvány bevezetése szintén megfelelne céljaiknak, ez azonban jóval nehezebbnek ígérkezik, mint a fent vázolt, gyakorlatilag kizárólag a gyártók szándékán múló megoldás. Az Adobe-Macromedia egyébként már kidolgozott egy RAW formátumot DNG néven, amelyet ipari szabvánnyá szeretne tenni, ezzel kapcsolatban azonban több szereplőnek is fenntartásai vannak. A munkacsoport angol nyelvű új weboldala a
http://www.openraw.org/ internetes címen érhető el.