Az Egészségügyi Minisztérium Strukturális Alapok Programiroda április 26-án tartott sajtótájékoztatóján a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program 4.4 intézkedésének ("Egészségügyi információtechnológiai fejlesztés az elmaradott régiókban") keretén belül 2007.december 31-ig megvalósuló egészségügyi intézményközi információrendszer projekt került bemutatásra. A tájékoztatón részt vett a tárca vezetője, Rácz Jenő, aki szerint a projekt, támaszkodva az eEgészség Program megalapozó és támogató fejlesztéseire, az elkövetkező tíz évre meghatározza az ágazat egészségügyi informatikai fejlődési irányát.
A fejlesztésekre közel 4,1 milliárd forint támogatási keretösszeg áll rendelkezésre, melynek 75%-a EU, 25%-a hazai forrás. Ebből pályázati úton három régió egy-egy konzorciuma (Debreceni Orvos-és Egészségtudományi Centrum, a BAZ Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórház, illetve a Pécsi Tudományegyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum) nyert egyenként 1,35 milliárd forintot.
A három konzorcium által közösen kifejlesztendő intézményközi IT mintarendszerek egyrészt korszerű, internet alapú, biztonságos kommunikációs csatornát használó eEgészségügyi szolgáltatásokat nyújtanak 2007-től a társulás tagjainak és más, külső egészségügyi szolgáltatónak. Másrészt a három régióban a projektben részt vevőintézményeken belüli informatikai rendszerek fejlesztése, korszerűsítése is megvalósul. Az orvos-orvos, beteg-orvos, orvos-gyógyszertár kapcsolatokat javító, az orvosi munkát nagy mértékben támogató (pl. "nem a beteg, hanem a lelet utazik") szolgáltatások összesen több mint 300 intézményben, illetve háziorvosnál, várhatóan régiónként 1500 hálózati végponton lesznek hozzáférhetők.
A projekt időzítése szerint az intézményközi beszerzések közbeszerzési eljárására idén szeptember-október, az intézményeken belüli beszerzések tenderei 2005. Június és november között lesznek. A rendszerek átadása, a fejlesztés lezárása mindhárom régióban 2007. második felében várhatók.
Az adatátviteli kapcsolatokban - az előzetes tervei szerint - az intézményi rendszereket VPN alapú összeköttetések viszik a hozzáférési pontokhoz, az elérési pontoknak autentikált VPN kapcsolata lesz az internettel, a távoli betegellátáshoz GSM/GPRS mobilhálózati kapcsolatok (mobiltelefon, laptop, PDA) is tartoznak majd.
További információ:
http://www.strapi.hu