Illegális szoftverhasználat: Közép-Európában a legrosszabb a mi eredményünk
forrás Prim Online, 2005. május 18. 17:40
Megfordult az évek óta tartó pozitív tendencia: Az európai csatlakozást
követő egy évben a régióban egyedül Magyarországon nőtt az illegális
üzleti szoftverek aránya.
Több éve tartó folyamatos csökkenés után tavaly 2%-kal nőtt az illegális szoftverek aránya Magyarországon. A jelenlegi 44 %-os szoftverillegalitási arány így már 9%-kal magasabb az Európai Unió országaiban mért adatoknál.
A Business Software Alliance (BSA) megbízásából az International Data Corporation (IDC) elkészítette a 2004-es évre vonatkozó illegális szoftverfelhasználással foglalkozó tanulmányát. A világ 87 országában készített felmérésből kiderül, hogy Magyarországon az üzleti célra használt szoftverek illegalitási aránya 2004-ben 44 % volt, amely 2 %-os emelkedést jelent a 2003-as adatokhoz képest. Ennek megfelelően a magyar IT iparágat érintő veszteségek a 2003-ban mért 96 millió dollárról 2004-ben 126 millió dollárra nőttek. Figyelembe véve, hogy a magyar IT piac méretét szakértők 10 milliárd forintra becsülik, a 2%-os növekedés jelentős veszteséget jelent, nemcsak az IT iparág, hanem az egész nemzetgazdaság számára.
A szoftverillegalitási arány magyarországi 2%-os növekedése Közép-Európában a legrosszabb eredménynek számít, hiszen a legtöbb környező országban javult vagy stagnált ez a mutató. Az idén Magyarországon mért 44 %-os szoftverillegalitási arány az Európai Unió átlagánál 9%-kal magasabb. Összehasonlításképpen, tavaly már csak 5%-kal voltunk ettől az átlagtól elmaradva.
Sebők Erzsébet, a BSA szóvivője a tanulmány eredményével kapcsolatban elmondta: „ A BSA még aktívabb tevékenyégének szükségességét jelzi, hogy a tavalyi évben – amikor visszafogottabb volt a jelenlét – jelentősen megnőtt az illegális szoftverek aránya. Ezzel Magyarország távolabb került attól a célkitűzéstől, amely szerint a csatlakozásunk után néhány évvel elérjük az Európai Unió átlagát. A BSA 2005-ben ezért még nagyobb erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a nem jogkövető vállalkozások legalizálják szoftvereiket.”