Öt év múlva a szoftvereknek akár kétharmada kalózszoftver lehet

Milkovits Gábor, 2005. május 18. 20:55
Az IDC legújabb tanulmánya szerint 2010-re a használatban lévő szoftvereknek anyagi érték alapján számítva akár a kétharmada is kalózmásolat lehet, szemben a jelenlegi egyharmaddal.
A tanulmányban nem a kópiák számát, hanem a hamis szoftverek értékét vették alapul: eszerint öt év múlva a számítógépes programok összértéke elérheti a 300 milliárd dollárt, és ebből mintegy 200 milliárdot a kalózmásolatok tesznek majd ki. Ez a szempont azért is érdekes lehet, mert a nem jogtiszta másolatok száma az utóbbi időben több helyen csökkent, vagy stagnált, értékük viszont folyamatosan emelkedett: globálisan a hamis szoftverek számaránya 1 százalékkal alacsonyabb (34%) volt tavaly, mint 2003-ban, ám értékük eközben 28,8 milliárd dollárról 32,7 milliárdra emelkedett. Miközben a kalózmásolatok aránya továbbra is a fejlődő országokban a legmagasabb, az illegális szoftvereknek több mint a fele Észak-Amerikában és Európában talál gazdára. Az IDC szerint a negatív folyamat felerősödésének legfőbb oka a szélessávú internetes kapcsolatok számának gyors ütemű növekedése.

A piackutató cég tanulmányában rámutat, hogy becsléseik szerint a szoftverkalózkodás akár csak 10%-os visszaszorításával mintegy 1,5 millió munkahelyet lehetne teremteni világszerte, 64 milliárd dollárral több adóbevétel folyna be az államkasszákba, és legalább 400 milliárd dolláros gazdasági növekedést lehetne elérni.