Fennállásának legjobb évét zárta a Sun Magyarországon
forrás Prim Online, 2005. július 27. 11:02
Kiemelkedően jó eredménnyel zárta a – 2004. július 1-étől 2005. június
30-ig tartó – 2005-ös pénzügyi évét a Sun magyarországi leányvállalata:
az előző évhez képest 15 százalékos bevételnövekedést ért el a hazai IT
piacon. Ezzel a szintén jó eredményeket elérő régió kiemelkedő
teljesítményét mutatta fel. A vállalat teljes árbevételén belül
továbbra is a távközlési piacról származó bevételek aránya a
legjelentősebb, de az államigazgatási szektor megrendeléseiből származó
árbevétel százaléka is emelkedett. A magyarországi Sun a jövőben – a jó
eredményekre alapozva –további személyi bővítéseket tervez, főleg az
értékesítés, a szerviz és a szoftver területeken. Célja, hogy a
partnerekre épülő üzleti modelljére építve a 2006-os évben tovább
növelje eredményét és erősítse piaci pozícióit.
Komplex infrastruktúra projektek
A vállalat hazai piaci részesedése a hardverszállítások terén – a külső disk storage adatok szerint – a gyári árbevétel tekintetében az elmúlt évben az azt megelőző 3,0 százalékról 5,1 százalékra emelkedett. A vállalat a sikereit elsősorban annak köszönhette, hogy már nem csak az úgynevezett felsőkategóriás (high end) technológiák terén, hanem más – low end – szinteken is ki tudja elégíteni az ügyfelek igényeit.
A Sun a tavalyi év legjelentősebb magyarországi sikereit a távközlési piacon érte el, bevételének több mint harmada (41 százaléka) származott ebből a szektorból, amely szinte megegyezik a korábbi évi teljesítményével. A Sun mindhárom hazai mobilszolgáltató partnereként aktív szerepet vállalt a 3G szolgáltatások kialakításában, valamint konszolidációs, belső működési hatékonyságot növelő, költségcsökkentő megoldások kialakításában is részt vett. Megoldásaira a vezetékes távközlési piacon szereplő vállalatok is igényt tartottak az ott folyó üzleti átalakítások informatikai vonzatai miatt.
A távközlés mellett a vállalat számára a pénzügyi szektor hozott jelentős megrendeléseket (az innen származó bevételek aránya 22 százalék az összbevételeken belül); az elmúlt évben pénzügyi területen a cég egyik legjelentősebb eseménye az OTP Banknál kialakított új konszolidált Sun tárolómegoldása volt, amellyel a pénzintézet magasabb szolgáltatási szintet, jelentősebb adathozzáférési lehetőséget és adatbiztonságot, intelligens tárolóoldali szolgáltatást vásárolt.
Államigazgatási szektor: emelkedő bevételek
A kormányzati piac által megrendelt újabb infokommunikációs szolgáltatásoknak köszönhetően az elmúlt évben az államigazgatási üzletágból származó bevételek 5 százalékkal haladták meg az 2004-es évi teljesítményt, amely 16 százalékát adja a vállalat teljes bevételének.
„A Sun Microsystems, amely továbbra is elkötelezett a nyílt forráskód, a nyílt rendszerek és nyílt szabványok iránt, az elmúlt évben is fontos lépéseket tett az e-kormányzati szolgáltatások infrastruktúrájának kiépítése terén" – mondja Hegedüs Gábor, a Sun Microsystems Kft. ügyvezető igazgatója. „A közszféra folyamatosan változó, növekvő és egyre komplexebbé váló igényeinek megfelelve jelentős és nagyon széleskörű nemzetközi e-Government referenciáin kívül hazánkban a kormányzati portál és ügyfélkapu, továbbá az elektronikus adóbevallás (APEH) központi hardverrendszerét alakította ki. Ezek az e-kormányzati feladatok ellátását biztosító központi infrastruktúrák igen magas rendelkezésre állást valamint rendkívül magas biztonsági színvonalat nyújtanak.”
A kormányzati szolgáltatások elektronikus biztosításával kapcsolatban kulcsfontosságú elektronikus azonosítás, személyazonosság-, vagy identitáskezelés kérdése is kiemelt fontosságú volt a magyarországi Sun számára tavaly. A Sun Microsystems globális stratégiájának köszönhetően a vállalat – felhasználók adatainak biztonságos tárolását, a felhasználók digitális azonosítóinak, valamint az egyes szolgáltatásokhoz való hozzáférések kezelését és a felhasználói adatok megosztásának lehetőségét magába foglaló – szoftverportfóliója piacvezető szerepet ért el a világon.
Új ügyfelek és bevezetések
A korábbi évben megkezdett, új ügyfelek megszerzését célzó stratégia is igen eredményesnek bizonyult: az egyéb, iparágakba nem sorolt nagyvállalati ügyfeleknek történő értékesítés a Sun hazai leányvállalatának mintegy 21 százalékát adja, szemben a tavalyi 16 százalékkal. Az adatközpont és Storage projektek területén az E-On vállalattal öt éve megkezdett együttműködés az elmúlt évben is folytatódott, és e mellett számos más Sun-bővítés is történt: közülük a legjelentősebb a Hungarocamion vállalatnál és a Malévnél. Az ebbe a kategóriába sorolt ágazatok közül az energetikai, logisztikai iparágak részaránya nőtt leginkább (3 százalékról 6 százalékra) – főleg a MOL-lal történt együttműködésnek köszönhetően.
„A Sun hazai leányvállalata sikerként könyvelte el, hogy nemcsak a háttértárolók (Sun StorEdge), hanem a vékonykliensek (Sun Ray) értékesítésében is jelentős növekedést könyvelhetett el, megerősítve jelenlétét ezen a piacon” – említi Kristóf Judit, a Sun Microsystems marketing igazgatója. „A további bővülést nagyban segíti, hogy a világ egyik vezető szoftverfejlesztő cégének, a Tarantellának – 25 millió dollár készpénzért történt – megvásárlásával, a Tarantella technológia Solaris operációs rendszerbe ültetésével immár lehetővé válik a windowsos szerveren futó alkalmazások használata a Sun operációs rendszert futtató gépeken. A Sun Ray vékonykliens architektúrának képességei így a felhasználók szélesebb tömegei számára válnak vonzóvá.”
„A Sun Microsystems Kft. tavaly is nagy hangsúlyt fektetett a professzionális üzemeltethetőséget, magas üzembiztonságot és rendelkezésre állást biztosító vékonykliens rendszerek bevezetésére” – mondja Kristóf Judit. „Az egyik legnagyobb méretűt, a 150 kliens kiszolgálását biztosító, PC-s munkahelyi környezet tökéletes kiváltására alkalmas infrastruktúrát a budapesti Jahn Ferenc Kórház területén építettük ki, a másikat – a régió legnagyobb ilyen jellegű, 300 munkaállomásos rendszereként – a Főváros Csatornázási Művek számítógépes infrastruktúrájának megújítására kiírt pályázat nyerteseként készítettük el fővállalkozásban.”
Bővülő hazai Sun csapat, erősödő partneri kapcsolat
A Sun – a piaci változásokra megfelelő és gyors választ adva – az elmúlt egy évben jelentős stratégiai átalakítást hajtott végre: a vállalat hardverszállítóból egyre inkább szoftver- és megoldásszállítóvá vált. Ennek megfelelően a nagyvállalati vevők, a közműszolgáltatók, a kiskereskedelmi bolthálózatok, a gyártó cégek és más kis- és középvállalkozások igényeit a hardverek mellett kifinomult, kulcsrakész megoldásokkal igyekezett és igyekszik a jövőben is kielégíteni. Ehhez pedig a vállalat bővíteni kívánja az értékesítő-, a szoftver- és az ügyfelekkel szoros kapcsolatot tartó szervizcsapatát.
A Sun növekedése és sikere jelentős mértékben a partnerekre épülő üzleti modellnek, az értékesítési partnerek megfelelő kiválasztásának és felkészítésének köszönhető. A cég nagyra értékeli, hogy kiváló partnerekkel dolgozhat együtt: ezért hozta létre a Sun Partner-díjat, amelyet tervei szerint minden évben ugyanazon kategóriákban oszt ki. A hagyományteremtő díj átadásával a vállalat a legjobbak partnerek iránti nagyrabecsülését és köszönetét fejezi ki, amelyek ismereteikkel, tapasztalataikkal és munkájukkal leginkább hozzájárultak a közös sikerekhez. A négy kategóriában kiosztott díjakat először az Albacomp mint „Az év partnere”, az Answare mint „Az év szervizpartnere”, a T-System mint „Az év szoftverpartnere” és az eBruit mint „Az év alkalmazása” kapta.
A Sun Microsystems az elmúlt év során tovább erősítette együttműködését az Avnet vállalattal, a cég kizárólagos hazai Channel Development partnerével, amely értéknövelt disztribúciós szolgáltatást biztosít a Sun iForce parterei számára a Sun teljes termékportfoliójára vonatkozóan. Ezen kívül hosszú távú megállapodást kötött az Ingram Micro vállalattal, amely a Sun Microsystems volume termékeinek – x86-os szerverek, munkaállomások, kiszolgálók és a hozzájuk kapcsolódó perifériák – disztribútorává vált Magyarországon. A megállapodás értelmében az Ingram Micro a meglevő partnereinél kínálja a Sun x86 alapú termékeit és az ezekhez kapcsolódó szoftvereket, perifériákat.
Reményteli jövő
A Sun várakozásait nagyban befolyásolja az őszre végleges formát öltő StarOffice magyar nyelvű változata, valamint az ugyancsak abban az időben piacra kerülő Galaxy termékcsalád – Opteron alapú, saját tervezésű – első két szervere, amelyen Windows, Linux és Solaris környezet is futtatható, és amely igen kedvező áron lesz kapható.
„A magyarországi Sun – az idei év rendkívül jó eredményeire is alapozva – továbbra sem tett le arról, hogy az anyavállalatot meggyőzve regionális központtá váljon” – mondja végül Hegedüs Gábor ügyvezető igazgató.