Elmondta, hogy a rendszerváltozás óta a mennyiségi szemlélet jellemzi a magyar jogalkotást, amihez az uniós csatlakozás is hozzájárult. Az igazságügy-miniszter szükségesnek nevezte, hogy a reformfolyamatok részévé váljon a minőségi jogalkotás. Mint mondta, az Európai Uniónak a jogalkotás minőségi fejlesztésére vonatkozó programja a tagállamok szintjén is meghatározza a jogi szabályozás fejlesztése érdekében szükséges alapvető lépéseket.
"Az unió elsősorban a hatásvizsgálatok erősítését, alkalmazását és használatát irányozza elő, de kiemelt figyelmet kell fordítani a jogszabály-tervezetek előkészítésére, és nagyon fontos szerepet jelent a hatályos joganyag folyamatos karbantartása" - mondta Petrétei József. Hozzátette: az unió azt is javasolta, hogy a tagállamok dolgozzanak ki nemzeti jogegyszerűsítési programot. A miniszter elmondta: az ajánlás szerint a jogszabály előkészítésének folyamatában együtt kell működni a társadalom különböző csoportjaival, szervezeteivel.
Közölte: a "karbantartás" része a jogegyszerűsítés, mely tartalmazza az adminisztratív terhek csökkentését is. "Azt kell vizsgálni, hogy az adminisztrációs terhek milyen hatással vannak a vállalkozásokra és a lakosságra" - tette hozzá. Véleménye szerint, Magyarországon a jogalkotás folyamatában minőségi változás addig nem fog bekövetkezni, amíg az évtizedekkel korábban Nyugat Európában kidolgozott, a jogalkotástan keretében összefoglalt ismereteket nem alkalmazzuk.