GVH: 35 milliós bírság a Magyar Telekomnak
Kovács Attila, 2005. szeptember 7. 14:10
A Gazdasági Versenyhivatal ma arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy a Magyar Telekom visszaélt gazdasági erőfölényével, amikor a kék és zöld számok nyújtotta szolgáltatások biztosításához szükséges hálózati hozzáférési szerződéseiben túlzottan magas nagykereskedelmi díjakat állapított meg a versenytársai számára.
A GVH Versenytanácsa, 2005. szeptember 6-i határozatában megállapította, hogy a Magyar Telekom visszaélt gazdasági erőfölényével a 2003. július 1-től 2004. februárjáig terjedő időszakban a PanTel, illetve a GTS partnerszolgáltató vállalkozásokkal megkötött, a színes számok hálózati hozzáférési szerződéseiben rögzített hozzáférési díjakkal kapcsolatban, amikor a PanTel, illetve a GTS partnerszolgáltató vállalkozásokkal szemben számára indokolatlanul előnyös díjszerkezet elfogadását kötötte ki. A Versenytanács, azon túlmenően, hogy elrendelte az összekapcsolási linkek osztott finanszírozására irányuló üzleti tárgyalások felvételét, illetve a jogsértő helyzet mindkét fél számára kielégítő megoldásának kialakítását, 35 millió forint bírságot szabott ki a Magyar Telekomra. Egyéb tekintetben az eljárást megszüntette.
A kék és a zöld (együtt: színes) számok nyújtotta szolgáltatásokat valamennyi vezetékes távközlési szolgáltatónak kínálnia szükséges üzleti előfizetői számára, ellenkező esetben azt kockáztatja, hogy kiszorul erről a piaci szegmensről. Ennek érdekében viszont biztosítania kell, hogy az előfizetői által igénybe vett színes számokat a fogyasztók más hálózatokból is elérhessék, különösen érvényes ez a Magyar Telekom hálózatának előfizetőire, mert az összes előfizetőkhöz viszonyítva a Magyar Telekom (korábban: Matáv) részesedése mintegy 80 százalékos. Ezt a helyzetet használta fel a Magyar Telekom arra, hogy a szimmetrikus (kiskereskedelmi) hívásdíjak biztosítása fejében az indokolt költségek arányaihoz képest túlzottan előnyös aszimmetrikus nagykereskedelmi (hozzáférési) díjakat állapított meg a két, említett versenytárs távközlési szolgáltatóval megkötött szerződéseiben.
A versenytanács szerint a Magyar Telekom a PanTel által, a szolgáltatóválasztás biztosítása érdekében igényelt összekapcsolási linkek (speciális berendezések) működési költségeinek finanszírozását annak ellenére egyoldalúan terhelte a PanTel-re, hogy azt maga is használja a saját érdekkörében történő hívások bonyolítására is.