A HP versenytársainál nagyobb mértékben növelte globális szerverértékesítési árbevételét
forrás Prim Online, 2005. november 29. 13:03
Az IDC ma közzétett, idei harmadik naptári negyedévre vonatkozó adatai
szerint a HP minden jelentősebb versenytársánál nagyobb
forgalomnövekedést produkált a globális szerverpiacon. A vállalat a
három fő operációs rendszert (Windows, Linux és Unix) futtató szerverek
eladásából származó árbevételt együttesen illetve külön-külön
figyelembe véve egyaránt a globális piac első számú szállítója – az
értékesített szerverek több mint 95 százaléka e három rendszer
valamelyikét futtatja, és a piaci összforgalom 80 százaléka ilyen
modellek eladásából származik.
Emellett a HP az x86-os szerverek, az x86-os blade-szerverek és az Intel Itanium 2 (EPIC)-alapú szerverek szegmensében is erőteljesen (szám szerint 22,7, 64,9 és 74,6 százalékkal) növelte árbevételét 2004 és 2005 harmadik negyedéve között.
Az IDC jelentésének további fontos megállapításai:
Az IBM-et és a Sunt egyaránt megelőzve, összesített UNIX-árbevétel szempontjából a HP lett a piac első számú szállítója. Mind a linuxos szerverek összesített árbevétele, mind pedig eladott darabszáma alapján a HP végzett az élen, az x86-alapú Linux oprendszeres szerverek árbevételét vizsgálva megőrizte, volumenét tekintve pedig visszaszerezte első helyét.
A vállalatnak a Windows szerverek piacán is sikerült megőriznie forgalom és eladott darabszám szerinti első helyét – 2004 és 2005 harmadik negyedéve között az árbevételt tekintve jobban teljesített a piaci átlagnál. A HP-nak sikerült részesedést elhódítania az IBM-től és a Delltől is. E cégeknek zsugorodott az árbevétel alapján számított piacrésze.
Az Itanium 2-alapú HP Integrity szerverek eladott darabszám és forgalom szempontjából egyaránt első helyen állnak a globális piacon, míg az EPIC szerverekből származó árbevétel 74,6 százalékkal nőtt a 2005 harmadik negyedévét megelőző 12 hónapban.
Az x86-os szerverek piacán eladott darabszámot illetve elért árbevételt tekintve is megint a HP volt az első. Árbevétele gyorsabban nőtt a piaci átlagnál, és piaci részesedést hódított el az IBM-től és a Delltől. A HP ProLiant szervercsalád(2) immár 37. negyedéve őrzi piaci részesedés szerinti első helyét ebben a szegmensben.
Az x86-64 alapú szerverek piacán a HP – eladott darabszám és árbevétel szerint is – őrzi első helyét. A ProLiant szervercsalád modelljeiből 24-szer annyit vásároltak, mint a Sun megfelelő modelljeiből. Az AMD Opteron™-alapú szerverek gyorsan bővülő szegmensében a HP az értékesítési volument és az árbevételt tekintve is több mint kétszer akkora növekedést produkált, mint a következő legnagyobb szállító.
Magyarországon a HP a piacét meghaladó mértékben nőtt ezen a területen. Mindenképpen említésre méltó, hogy a HP megtöbbszörözte az x86-64 processzorarchitektúrára épülő szerverek eladásait, köszönhetően az AMD Opteron processzorokkal szerelt modellek különösen jó szereplésének. Külön említést érdemel a Opteron-alapú ProLiant DL585 szerver, amely Intel Xeon-alapú vetélytársait megelőzve az utóbbi időszakban immár hazánk legnépszerűbb négy utas szerverévé vált.