Az év végére minden iskolában szélessávú internet lesz
MTI Sajtóadatbank, 2005. december 1. 10:04
A Közháló Program eredményeként december 31-ig minden iskolában lesz szélessávú internetes hozzáférési lehetőség, és mindenütt elindulhat a számítástechnika, informatika oktatása - közölte az informatikai miniszter szerdán Székesfehérváron.
Ez azért is jelentős eredmény, mert 2002-ben az ország 2530, iskolával rendelkező települése közül mindössze 595 helységben használhattak internetet a tanulók, és a 14 éves korosztálynak 20 százaléka "digitálisan analfabéta" volt - tette hozzá Kovács Kálmán.
"Az informatika esélyei és lehetőségei Magyarországon" című szakmai fórumot megelőző sajtótájékoztatón a miniszter elmondta: a kormány eddig mintegy 15-18 milliárd forintot költött a szélessávú internet hozzáférési lehetőség megteremtésére, jövőre pedig 7
milliárd forintot szánnak a fejlesztésre és az üzemeltetésére.
Azt szeretnék elérni, hogy 2008-ig valamennyi közintézménynek - a kulturális intézményeknek, könyvtáraknak, szociális és jóléti intézményeknek, kórházaknak, szakorvosi rendelőknek - legyen lehetősége a szélessávú internet elérésére - tette hozzá a miniszter.
Kovács Kálmán bejelentette: január 15-én a budapesti Gazdasági Főiskolán és annak öt vidéki oktatási központjában - távképzés jelleggel - megkezdődik a közösségi informatikus, vagy "digitális népművelő" képzés.
Az oktatásról az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, valamint az Ifjúsági Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium és a Gazdasági Főiskola honlapja közöl részleteket.
Kovács Kálmán információja szerint jelenleg 900 településen folyik az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos fejlesztés.
Ha a program megvalósul, az állampolgár által elektronikusan elindított ügyintézés során a hivatalon belül "sehol nem lesz papír".
Ez "hihetetlenül nagy váltás lesz, ami azt jelenti, hogy megszűnik a papíralapú ügyintézés", annak minden költségvonzatával együtt - hívta fel a figyelmet a miniszter.
"E nélkül nincs olcsó állam. Csak akkor lehet olcsó az állam (...) az állami szolgáltatás, ha ez a modernizáció megvalósul" - tette hozzá Kovács Kálmán.
Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke hangsúlyozta: a informatikai tárca előkészítő munkájának eredményeként a parlament megalkotta azokat a törvényeket, amelyek alkalmasak arra, hogy biztosítsák az információs társadalom létrejöttének jogi feltételeit.