A Siemens távközlési ágazata szerdán Magyarországon is bemutatta elsősorban kis- és középvállalatok számára készült, internetprotokollra épülő integrált kommunikációs rendszerének legújabb családtagjait, a HiPath 2000 sorozat berendezéseit.
A második generációs IP-technológiát használó, nyitott szoftverarchitektúrájú (SIP protokollt támogató), Linux-alapú rendszer lehetővé teszi az adat- és beszédkommunikáció egy hálózaton történő, költséghatékony lebonyolítását. Felhasználói oldalról számítógépek, telefonok és egyéb kommunikációs eszközök csatlakoztathatók a HiPath-hálózathoz, míg a szolgáltatói oldalon akár ISDN-, akár DSL-kapcsolat is megvalósítható.
A HiPath 2000 a következő funkciókat nyújtja egy rendszerben:
- router,
- gateway,
- tűzfal,
- DSL-típusú internetcsatlakozás,
- ISDN-csatlakozási lehetőség a szolgáltatói hálózatra,
- biztonsági rendszerek,
- vezetékes vagy vezeték nélküli telefoncsatlakozási lehetőségek.
A HiPath 2000 harminc felhasználó számára biztosítja egyidőben a biztonságos kommunikáció lehetőségét. Ez jóval többet jelent egy egyszerű telefon-alközpont vagy router szolgáltatásainál: megoldható a részlegek és a dolgozók költséghatékony belső kommunikációja, hiszen a központi rendszerek kívülről is elérhetők a résztvevők számára. Ráadásul mindehhez kábelrengetegre sincs szükség, hiszen minden üzleti felhasználói alkalmazás - akár hang- akár adatbázisú szolgáltatásról van szó - elérhető vezeték nélkül is. A rendszer integrálja a számítógépes. illetve a hangalapú adatátvitelt és (a HiPath 2030 típusú berendezés) hangüzenetek rögzítésére és kezelésére is képes.
A HiPath 2000 a megszokott telefóniával azonos szintű hangminőséget biztosít, s használhatók mindazok a kényelmi funkciók, amelyeket a korábban alkalmazott rendszereknél megszoktunk, így a konferencia-kapcsolás, a hold-funkciók vagy a csengési beállítások. A hangátvitel minőségét a QoS-rendszer (Quality of Service) biztosítja, amely a hálózaton belül mindig magasabb prioritást biztosít a hangkommunikációnak.
A rendszer nemcsak az adat-, hanem a hangátvitelt is védi a biztonsági fenyegetések, vírusok vagy hackertámadások ellen, méghozzá több biztonsági szűrő, tűzfalak, titkosítási kulcsok valamint VPN (virtuális magánhálózatok) kialakításával.
Felhasználói szempontból a HiPath alkalmazása nagyon kényelmes, mert a rendszer rendkívül rugalmasan alakítható. Minden alkalmazott kaphat egy egyéni PIN-kódot, amelynek beütésével bármelyik mellékállomásról elérheti a számára beprogramozott szolgáltatásokat vagy adatokat.
A rendszert alacsony költségekkel lehet telepíteni és működtetni, s jelentős összegek takaríthatók meg azzal, hogy a munkatársak egymás közötti telefonbeszélgetései a hálózaton belül zajlanak le.
A Siemens Communications a HiPath 2000 bemutatójával összekötött mai sajtótájékoztatóján munkatársunk kérdéseire a következő válaszokat kapta.- a HiPath 2000 ára (20 készülékes rendszer kiépítéséhez) induló ára 200 ezer forint; a berendezés telepítési ideje mintegy 15 perc, a WLAN routeréhez hasonló telepítést a felhasználó maga is végezheti;
- februárban jelenik meg a magyar nyelvű dokumentáció és a kapcsolódó szoftver magyar nyelvi változata;
- a berendezés menedzsment funkciói: tűzfal kezelése, ISDN csatlakozások felügyelete, naplózás, letiltás;
- a hasonló célú, de külön-külön vásárolt eszközökkel összehasonlítva, az egyszeri beruházási költségek akár 50%-a is megtakarítható HiPath 2000 beruházásnál.