A diák programtermékek magyarországi versenye 1984-ben - Szekszárdon - a Garay versennyel kezdődött. A termékversenyt az NJSzT, a Mikroszámítógép Magazin (az első magyarországi diák számítástechnikai havilap) és a Garay János Gimnázium hirdette meg. A 20 alkalommal megrendezett nagy múltú diák-számítástechnikai versenyt - a diákok és a város "nyomására" - 2003-ban újra indították, amit - a Neumann-év tiszteletére - röviden Neumann versenynek neveztek el. A 2005-ös verseny döntőjére december 5-7. között került sor.
"A verseny a zsűri véleménye szerint az előző évinél is magasabb színvonalú volt - mondta el lapunknak Kovács Győző zsűrielnök, a Garay és a Neumann versenyek egyik alapítója. "A versenyzők a döntőben mintegy 10-15 perces bemutatót tartottak a programjaikból, majd a zsűri kérdéseire válaszoltak. A verseny sajátossága, hogy a mindig nagy számban jelen levő nézők is kérdéseket intézhettek a versenyzőkhöz, így nagyon gyakran szakmai konzultációk alakultak ki. Emiatt, és a sok versenyző miatt a verseny eredetileg tervezett időkeretei nem sikerült tartanunk, és az kissé elhúzódott. Ezt azonban láthatóan senki nem bánta, a verseny végig izgalmas és érdekes volt."
A döntőbe 9 általános iskola és 29 középiskola versenyzői jutottak, szinte egyenletes területi megosztásban. A hazai iskolák mellett egy határon túli általános iskola (Nagykároly, Románia, III. számú Általános Iskola) és két gimnázium (Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa, és Kosztolányi Dezső Gimnázium, Szabadka, mindkettő, a Vajdaságból - Szerbia Montenegró) diákjai kerültek be a döntőbe, ahol mindenki kapott díjat, a legértékesebbeket a zsűri - természetesen - az első helyezetteknek ítélte.
Kovács Győző elmondta még, hogy a következő Neumann versenyt háromnaposra tervezik. Az első napon a versenyzők és a Tolna megyei iskolák tanulói részére egy konferenciát tartanának, ahol - talán megvitatás céljából is - a diákok az érdeklődő intézmények, cégek képviselőinek bemutathatják azokat a szoftvertermékeiket és fejlesztési eredményeiket, amiket az iskolákban szeretnének felhasználni. A szponzoráló cégek már most is érdeklődnek a versenyző diákok pályaművei iránt. A zsűrielnök szerint ebből a cég-diák kapcsolatból még nagyon sok hasznos dolog származhat, többek között például a szponzoráló cégek felkarolhatják és részidőben akár alkalmazhatják is a Neumann verseny tehetséges diákjait, akikből később - vagy akár ma is - még a munkatársaik is lehetnek. Erre már korábban is volt példa, most ezt a lehetőséget szeretnék minden - döntőbe jutott - versenyző számára megteremteni.
A verseny végeredménye megtekinthető az Általános és Középiskolások Neumann János Nemzetközi Programtermék Versenye honlapján.