A Deloitte technológia, média és telekommunikációs (TMT) csoportjának előrejelzése szerint 2006-ban az internetes keresés megelőzi majd az e-mailt, mint leggyakrabban használt digitális alkalmazás, a lányok rákapnak a videojátékokra, és teret nyer az előfizetéses rádió. A mobiltelevízió népszerűsége ugyanakkor visszaesik, a 3G bevezetése a vártnál lassabb ütemben zajlik, és növekszik a digitális szakadék.
"Bár a technológia, telekommunikáció és média/szórakoztató iparágak kétségkívül közelednek egymáshoz - mondta Phil Asmundson, a Deloitte egyesült államokbeli TMT csapatának vezetője -, minden egyes területen azonosítottuk a 2006-ra várható trendeket. Az évnek nagy győztesei és nagy vesztesei is lesznek - néhányan pedig, mint mindig, lassabban nyernek majd teret, mint ahogy azt a kezdeti lendület sejtette."
A tanulmány által megjelölt fő trendek a következők:
Technológia- Az internetes keresés átveszi az email vezető helyét, mint leggyakrabban használt alkalmazás. Ennek oka a növekvő funkcionalitásban és a kapcsolat gyorsaságban, valamint a 2006-ban várhatóan keletkező 20 exabyte új digitális adatban keresendő. Ugyanakkor nem valószínű, hogy jelentős fejlődést látunk majd a keresőprogramok felhasználóinak interfészét tekintve, ami további potenciális kihasználható értéket sejtet a jövőre nézve.
- Az összekapcsolhatóság révén válnak az eszközök szolgáltatássá - a műszaki berendezések fejlesztése és frissítése távirányítással történik a fényképezőgéptől kezdve egészen az autókig. A frissítések a személyi számítógépektől és mobiltelefonoktól kezdve a GPS vevőkig, gépjárműbe épített számítógépekig és set-top készülékekig elérhetők lesznek, ami kiváló teret nyújt majd a gyártók számára, hogy megismerjék a vásárlók igényeit, jobb minőségű szolgáltatást nyújtsanak, és nagyobb bevételre tegyenek szert.
- A "digitális szakadék" tovább mélyül, ahelyett, hogy enyhülne - a digitális szakadék jellemzően a fejlett és fejlődő országok között jelentkezik. Ez nem lesz másként 2006-ban sem. A digitális szakadék áthidalására tett erőfeszítések nem terjednek ki a háttérben húzódó gazdasági, politikai és társadalmi problémákra. A szakadék túlsó részén rekedtek egyre hátrányosabb helyzetbe kerülnek, hiszen nem jutnak el hozzájuk a média, az internet, az elektronikus kommunikáció, és egyáltalán, az információ áldásai.
Távközlés- Frusztráló év köszönt a 3G-re - a fogyasztók igényeit tökéletesen lefedi a már meglévő színvonal; az emberek nem értik a 3G előnyeit és azt sem látják be, hogy miért kellene ezért több pénzt kiadniuk. A 3G technológia további előfizetők tízmillióit hozza majd, de ez még mindig nem lesz elég ahhoz, hogy megtérüljenek a több tíz milliárd dolláros befektetések. A mobil szektorban továbbra is a 2G jelenti a növekedést, árbevételt és nyereséget.
- Eszközökön belüli kapcsolatok - a telekommunikációs iparág a lassan beérő gépi kommunikációra alapozva kíván eredményeket elérni a gépeken és eszközökön belüli kapcsolódások kiépítéséhez, amelynek segítségével megvalósítható lesz a folyamatok, eszközök és forgalom távolból történő nyomonkövetése.
- Megjelennek a virtuális mobilszolgáltatók (MVNO) - a telekommunikációs szolgáltatók új bevételi források, a tartalomszolgáltatók pedig új csatornák után néznek, és minden vállalat megpróbálja a legtöbbet kihozni már meglévő lojális ügyfélköréből.
Média és szórakoztatóipar- A mobiltelevíziózás csalódást okoz - bár a következő "nagy durranásként" van beharangozva, és a promócióra dollármilliókat költenek, a vásárlói érdeklődés mégis csekélynek ígérkezik.
- A videojátékok új közönséget vonzanak - az új videojáték platformok sikerét követően az iparág arra törekszik, hogy hirtelen növekedését fenntarthassa egy lényegesen nagyobb közönség bevonásával. Újabb réteget céloznak meg, ezek közül kiemelendő a fiatal lányok szegmense.
- Előfizetéses rádió 2.0 - a rádió követi a televíziót azon az úton, ahogyan üzleti modellje a reklámok által irányított formától eltolódik az előfizetések által irányított forma felé, ami nagyobb rugalmasságot biztosít az előfizetők, és újabb lehetőségeket rejt a szolgáltatók számára. Új szolgáltatási módszerek jelennek meg, például az internet alapú műsorszórás. Jelenleg a műholdas rádiózásnak több mint 12 millió amerikai előfizetője van; az évtized végére a piac növekedése várhatóan 35%-os lesz.