A mai napon ünnepélyes keretek között és a sajtó képviselőinek a jelenlétében átadták a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Távközlési és Médiainformatikai Tanszékén kialakított Távközlési Vizsgáló Laboratóriumot.
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium IHM-HHÁT-1 kódszámú, a rádióberendezések és távközlő végberendezések megfelelőségét vizsgáló szervezetek létrehozásának támogatása tárgyában kiírt pályázatán nyert összegből építették ki az országban egyedülálló akkreditált és kijelölt vizsgáló laboratóriumot. Feladata annak eldöntése, hogy tetszőleges gyártó xDSL, ISDN távközlési technológián alapuló végberendezése - telefon, modem stb. - a távközlési hálózathoz csatlakoztatható-e vagy sem.
Az IHM szakterületén a maga nemében elsőnek számító akkreditált intézményt Jambrik Mihály, az IHM közigazgatási államtitkára és Sallai Gyula tanszékvezető egyetemi tanár nyitotta meg.
A 2009. február 15-ig szóló kijelölés Magyarországra vonatkozik, ám a 143 millió forintos támogatásból felépített laboratórium az EU-s szabályoknak, előírásoknak, ajánlásoknak is megfelel. A vizsgálatok a szélessávú vezetékes átviteli technológiákon alapuló berendezések távközlési hálózathoz való csatlakoztathatóságára terjednek ki. A laborban a távközlő végberendezések előfizetői interfész csatlakozási követelményeit a következőkre vizsgálják: integrált szolgáltatású digitális hálózat (ISDN) alap hozzáférésű (2B+D) előfizetői interfészre; ISDN primer sebességű (30B+D) előfizetői interfészre; nagy sebességű adatátviteli előfizetői interfész (xDSL) fémes érpáron. A vizsgálatokról olyan kétnyelvű (magyar és angol) jegyzőkönyvet állítanak ki, amely a megfelelőség-értékelési eljárásban (tanúsítvány - certificate) is felhasználható.
A külön helyiségben kialakított laborban lévő rack típusú műszerszekrényben és a mellette lévő asztalon az ISDN szakterület vizsgáló eszközei, a szekrény másik oldala mellett egy kisebb, szintén rack elrendezésű műszerszekrényben az xDSL szakterület vizsgáló eszközei találhatók. A két szekrény között helyezkedik el az operátori konzol. Tekintettel arra, hogy az összes vizsgálati eljárás számítógép vezérelt és automatizált, a mérést végző személynek nem kell a mérőműszerek mellett tartózkodnia a mérés teljes ideje alatt.
A laboratórium szolgáltatásait üzleti alapon távközlési fejlesztő, gyártó, szolgáltató vagy forgalmazó hazai vagy külföldi szervezetek vehetik igénybe. A vizsgálatok terén megkülönböztetett figyelemmel kezelik a hazai kisvállalkozásokat.
További információ:
http://tvl.bme.hu