Comdex: élmény, beszámoló

Guttray László Guttray László, 1999. november 18. 13:48
Egyszer mindenkinek fel kellene állni a CeBIT legnagyobb pavilonjának sarkába helyezett székre, onnan jó erősen belenézni az informatikát sugárzó levegőbe, hogy láthassa azokat a hatalmas méreteket, amelyekkel manapság az informatika dolgozik - javasolta egyszer egy szakértő, és valószínűleg igaza volt. A megállapításhoz feltétlenül hozzá kell tenni, hogy ugyanezt a "magaslest" el kell foglalni a Comdexen is, ha teljes világképet akar az ember.
Már csak azért is, mert "Minden itt kezdődik" - mondja a Comdex idei szlogenje, és az állítás feltehetően igaz, az ugyanis vitathatatlan tény, hogy a Las Vegas-i kiállítás alapjaiban határozza meg az informatikai világ közeljövőjét.

A november 15-én kezdődött nevadai kiállításon már a jövő évezred számítástechnikáját láthatta, aki a képzeletbeli székre állt, és a megszámlálhatatlan újdonság mellett a meghatározó cégek filozófiáját is hallhatták az érdeklődők.

Az IT-világot alapjaiban megrengető bejelentésre nem került sor - de ez évek óta igaz -, valójában a hangsúlyok eltolódásából, áthelyeződéséből érezhető, merre is halad az IT-világ.

Bizonyos mértékig a nosztalgia is áthatotta a kiállítást, a PC és az internet mellett a Comdex is 20 éves, a web pedig ötödik születésnapját ünnepelhette; csupa kerek évforduló, ráadásul alig ötven nap múlva 2000-et írunk, apropó van tehát bőven.

Az évfordulók megünneplésére több speciális rendezvényt is előkészítettek a szervezők, így például már 14-én, vasárnap - tehát a hivatalos megnyitó előestéjén - az IT-ipar jövőképét festették meg közel egyórás videobetétekre alapuló prezentáció keretében, közvetlenül Bill Gates szokásos nyitóelőadása előtt.

A két, show-elemekkel tarkított program tartalma előre megjósolhatóan az elektronikus kereskedelemre, a digitális dokumentumkezelésre és a tudásbázis megoszthatóságára fókuszált, a leggyakrabban használt kifejezések között szerepelt az e-commerce, az e-payments és az e-profits. Az érdeklődésre jellemző, hogy a szervezők előzetesen mintegy 12 ezer érdeklődőt vártak a Venetian Hotel 8 ezer embert befogadó nagytermébe, s a jóslat majdnem bevált, Bill Gates előadását megelőzően egyetlen "bájtnyi" üres hely sem maradt a teremben. A szokás szerint megrendezett "one-man-show" meleg fogadtatásra talált, a közönség tapssal és hangos nevetéssel hálálta meg a valószínűleg több hét alatt előkészített prezentációt, amelyből nem hiányzott a konkurensekkel folytatott harcban szinte kötelező "ki a jobb" utalgatás sem. De ez is a show-hoz tartozik, tudjuk.

Többször is elhangzott az új varázsszó, nevezetesen a "digital dashboard", amely azt a monitorunkon megjelenő szolgáltatásegyüttest igyekszik összefoglalni, miszerint egyetlen, személyre szabott képernyőn megjeleníthető mindaz, amire a felhasználónak szüksége lehet.

Egy évvel ezelőtt a szervezők valószínűleg még nem hitték volna, hogy idén novemberben is ilyen sok kiállítónak lesz érdemes felsorakoztatnia az Y2K-probléma elhárítását kínáló megoldásait, ám az élet úgy hozta, hogy az Újvilágban sem várhatja minden vállalkozás felkészülten a december végi dátumváltást, a 2000-es "mumus" Las Vegasban is ijesztgeti a gazdaságot, a vállalkozásokat és a magánfelhasználókat.

Először rendeztek önálló LinuxWorldöt, ahol Linus Torvalds személyesen propagálta a Windows legnagyobb ellenfelének ígérkező operációs rendszer előnyeit, és meglepően sok létező alkalmazásról számolt be. Az előadók felsorolása egyébként igen tanulságos, hiszen ekkora rendezvényen valóban a meghatározó cégek első emberei jutnak szóhoz. A Sony vezetője mellett John Chambers, a Cisco elnöke, Eric Schmidt, a Novell képviselője, Scott McNeally, a Sun Microsystems első embere és Rick Thomas, a Xerox vezére is előadást tartott.

A legfontosabb újdonságokat, bejelentéseket, új termékeket négy kategóriába sorolták (szoftverek, hardverek, perifériák, internet), ami természetes, de meglepő, hogy a perifériák olyan fontossá váltak, hogy önálló szekciót kaptak. Az USB szabványa olyan különleges karriert futott be, hogy önálló USB-pavilont alakítottak ki, ugyanígy külön területen mutatták be a digitális képfeldolgozás eszközeit és szoftvereit is.

Az termékújdonságok közül talán a Corel irodai alkalmazásának Linux alatt futó verzióját, a Windows 2000-es alkalmazások nagy számát, az Unisys Windows 2000-szervereit, az internetes telefonáláshoz kifejlesztett Aplio/Pro alkalmazást és a Docuport Chameleon elnevezésű, hordozható nyomtató-szkenner-fax-másoló hibrid készülékét érdemes kiemelni egy rövid összefoglalóban, az újdonságokra lapunk következő számaiban még visszatérünk.