Szabad kapacitások a vasúti hálózaton

Galvács László, 1999. november 19. 00:10
Ha ez ember azt hallja, hogy a vasút mentén hírközlési kábeleket létesítenek, akkor ezt a hálótervet egyre inkább hajlamos gondolatban összekötni a PanTel nevű és részben MÁV-érdekeltségű új távközlési szolgáltató infrastruktúrájával. Amikor tehát október végén meghívták a sajtó képviselőit a MÁV-háló elkészülte alkalmából rendezett tájékoztatóra, mindenki a PanTel eddigi eredményeiről és terveiről szóló beszámolóra számított.
A vasutasok ugyan formailag a vállalat belső - pontosabban az ügyfeleket jelentő utazóközönség révén mindenki - ügyének tekintik a hírközlési infrastruktúra korszerűsítését, de az október 20-án átadott 2600 kilométeres szakasszal együtt országosan immár 3200 kilométeresre bővült adatátviteli hálózat jelentős szabad kapacitást tartalmaz, így biztosra vehető az üzleti célú hasznosítás.

Nem titkolt szándék ugyanis, hogy az utóbbi időben szolgáltatásait egyre intenzívebben hirdető PanTel a vasúttól tartósan bérbe vett digitális hálózaton fogja kielégíteni ügyfelei igényeit. Márpedig a sínek mentén húzódó kábelhálózattal szinte országos lefedés érhető el, így gyakorlatilag a MÁV beruházásával egyszersmind megteremtődött az alternatív távközlési szolgáltató infrastruktúrájának alapja is.

A fényvezetős hálózat kiépítését a MÁV megrendelésére két évvel ezelőtt kezdte meg a Siemens. A most elkészült szakaszt Katona Kálmán miniszter jelenlétében hivatalosan Hetényi Péter elnök-vezérigazgató adta át a megbízó MÁV Rt. elnökének, Takácsy Gyulának, illetve Kukely Márton vezérigazgatónak.

A vasút saját igénye már régen jelentkezett - bár ez sem nevezhető kizárólag belső igénynek, hiszen az utazóközönség jobb kiszolgálását segíti. A MÁV-nál elkerülhetetlenné vált egy olyan számítástechnikai rendszer létrehozása, amely egyrészt pontos és naprakész információkkal támogatja a menedzsment döntéseit, másrészt közvetlenül segíti a pénzügyi adminisztráció hatékonyságát és az utaskiszolgálás minőségének javítását. Ezért döntöttek a Gazdálkodásirányítási Információs Rendszer (GIR), illetve a Menetjegy-eladási, Helybiztosítási és Utastájékoztatási Rendszer (MHR) kiépítéséről. A több mint 13 milliárd forintos beruházással, a Siemens munkájával megvalósult adatátviteli hálózat teremti meg a lehetőséget a többi fővállalkozónak (ICL, IBM) az informatikai hardver- és szoftvereszközök telepítésére.

Október végétől már ezen a hálózaton működik a területi MÁV-igazgatóságokat összekötő kommunikációs rendszer, 2000 végéig pedig üzembe helyezik a teljes, országos informatikai rendszert. Ez a korszerűsített hálózat alkalmas lesz egyes biztosítóberendezési, távvezérlési és telematikai funkciók azonnal ellátására is. A projekt megvalósítása során kiépül a nagy sávszélességű (622 Mbps) országos, digitális átviteltechnikai hálózat: közel 200 állomáson nx2 Mbps sebességen hozzáférést biztosító (155 Mbps) SDH hálózat, a közvetlen hozzáférést lehetővé tevő digitális rendszer, a nagy sebességű (155, illetve 34 Mbps) ATM országos adatátviteli gerinchálózat, valamint az alacsonyabb sebességű (2 Mbps, 64 kbps) hozzáférést megteremtő Frame Relay hálózat.

A megvalósuló hálózati funkciók a MÁV technológiai-üzemi folyamatainak megfelelő szintű lebonyolítását segítik. Az átviteltechnikai hálózat biztosítja a vasúti digitális telefonközpontok, az irányítói távbeszélő, a vizuális és akusztikus tájékoztató rendszerek, a konferencia- és CB-vonalak áramköreit. Az adatátviteli gerinchálózat megfelelő alapot nyújt az X.25-ös trönkhálózatához, a GIR-MHR gerinchálózatához és egyéb, már üzemelő adatátviteli alkalmazáshoz. Az ATM/Frame Relay hálózati funkciók biztosítják az új rendszerek LAN-jainak összekapcsolását, a videokonferencia-rendszer és a MÁV-intranet kiépítési lehetőségét.