Nem titkolt szándék ugyanis, hogy az utóbbi időben szolgáltatásait egyre intenzívebben hirdető PanTel a vasúttól tartósan bérbe vett digitális hálózaton fogja kielégíteni ügyfelei igényeit. Márpedig a sínek mentén húzódó kábelhálózattal szinte országos lefedés érhető el, így gyakorlatilag a MÁV beruházásával egyszersmind megteremtődött az alternatív távközlési szolgáltató infrastruktúrájának alapja is.
A fényvezetős hálózat kiépítését a MÁV megrendelésére két évvel ezelőtt kezdte meg a Siemens. A most elkészült szakaszt Katona Kálmán miniszter jelenlétében hivatalosan Hetényi Péter elnök-vezérigazgató adta át a megbízó MÁV Rt. elnökének, Takácsy Gyulának, illetve Kukely Márton vezérigazgatónak.
A vasút saját igénye már régen jelentkezett - bár ez sem nevezhető kizárólag belső igénynek, hiszen az utazóközönség jobb kiszolgálását segíti. A MÁV-nál elkerülhetetlenné vált egy olyan számítástechnikai rendszer létrehozása, amely egyrészt pontos és naprakész információkkal támogatja a menedzsment döntéseit, másrészt közvetlenül segíti a pénzügyi adminisztráció hatékonyságát és az utaskiszolgálás minőségének javítását. Ezért döntöttek a Gazdálkodásirányítási Információs Rendszer (GIR), illetve a Menetjegy-eladási, Helybiztosítási és Utastájékoztatási Rendszer (MHR) kiépítéséről. A több mint 13 milliárd forintos beruházással, a Siemens munkájával megvalósult adatátviteli hálózat teremti meg a lehetőséget a többi fővállalkozónak (ICL, IBM) az informatikai hardver- és szoftvereszközök telepítésére.
Október végétől már ezen a hálózaton működik a területi MÁV-igazgatóságokat összekötő kommunikációs rendszer, 2000 végéig pedig üzembe helyezik a teljes, országos informatikai rendszert. Ez a korszerűsített hálózat alkalmas lesz egyes biztosítóberendezési, távvezérlési és telematikai funkciók azonnal ellátására is. A projekt megvalósítása során kiépül a nagy sávszélességű (622 Mbps) országos, digitális átviteltechnikai hálózat: közel 200 állomáson nx2 Mbps sebességen hozzáférést biztosító (155 Mbps) SDH hálózat, a közvetlen hozzáférést lehetővé tevő digitális rendszer, a nagy sebességű (155, illetve 34 Mbps) ATM országos adatátviteli gerinchálózat, valamint az alacsonyabb sebességű (2 Mbps, 64 kbps) hozzáférést megteremtő Frame Relay hálózat.
A megvalósuló hálózati funkciók a MÁV technológiai-üzemi folyamatainak megfelelő szintű lebonyolítását segítik. Az átviteltechnikai hálózat biztosítja a vasúti digitális telefonközpontok, az irányítói távbeszélő, a vizuális és akusztikus tájékoztató rendszerek, a konferencia- és CB-vonalak áramköreit. Az adatátviteli gerinchálózat megfelelő alapot nyújt az X.25-ös trönkhálózatához, a GIR-MHR gerinchálózatához és egyéb, már üzemelő adatátviteli alkalmazáshoz. Az ATM/Frame Relay hálózati funkciók biztosítják az új rendszerek LAN-jainak összekapcsolását, a videokonferencia-rendszer és a MÁV-intranet kiépítési lehetőségét.